Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika’nın Hint Okyanusu Kıyı Ülkelerine Ziyareti

Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar olmak üzere üç ülkeyi kapsayan ziyaret, ilkleri barındırdığı için önem arz etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mozambik ve Madagaskar’ı ilk defa ziyaret edecektir. Söz konusu iki ülkeye Türkiye’den ilk defa cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret düzenlenmektedir. Madagaskar-Türkiye ilişkilerine yönelik eklenecek diğer bir husus da Türkiye’den yapılan ilk resmî ziyaret olmasıdır.

Erdoğan; Tanzanya’da Cumhurbaşkanı John Magufuli, Mozambik’te Cumhurbaşkanı Filipe Nyusi ile görüşecektir. Temasların son ayağında ise Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile bir araya gelecektir. Her üç ülkede üst düzey temasların ardından heyetlerarası görüşmelere de cumhurbaşkanları başkanlık edecektir.

22-25 Ocak 2017 tarihlerini kapsayan ziyaretin, ana çerçevesi ekonomik işbirliği olarak çizilmiştir. Zaten Erdoğan’a iş insanlarından oluşan heyet eşlik edecektir. Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun organizasyonu ile heyetin çeşitli istişarelerde bulunulacağı anlaşılmaktadır. Üç ülkenin başkentinde iş forumları düzenlenecektir. İş forumları ile ekonomik yatırımların önünün açılmasına, iş olanaklarının araştırılmasına, karşılıklı beklentilerin aktarılmasına ve gerekli bağlantıların kurulmasına çalışılacağı düşünülmektedir.

Kalkınma başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) çalışmalarına ziyaret kapsamında yer verilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programında TİKA’nın çeşitli faaliyetlerinin yerinde incelenmesi bulunmaktadır. Böylelikle Ankara ilgili faaliyetlere yerinde destek verecektir. Diğer yandan Afrika’nın bu üç ülkesinden de kurumun faaliyetlerine destek olunması istenecektir.

Erdoğan ayrıca Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’dan FETÖ’yle yürütülen mücadeleye temasları sırasında destek isteyeceğini açıklamıştır. FETÖ ile bağlantısı bulunan “Türk okullarının” başka makamlara devredilmesinin talep edileceği, desteğin bu yönde isteneceği görülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada Erdoğan ve beraberindeki heyetin temasları “Afrika Ortaklık Politikası” kapsamında değerlendirilmekte ve bunun bir örneği olarak ifade edilmektedir. Türkiye’nin Afrika politikasının açılımdan ortaklık boyutuna geçtiği ve somut adımlarla fiiliyata da yansıdığı kaydedilmektedir. Afrika’nın Türkiye için yeni pazar olması, yeni iş ortaklıkları fırsatı sunması gibi açılım döneminde sıklıkla altı çizilen unsurlar Erdoğan’ın Ocak 2017 ziyaretinin de gösterdiği üzere ortaklık sürecinde de vurgulanmaktadır. Türkiye, Afrika ile ilişkilerinde Batı dünyası ile kıyaslama yaparak öne çıkmayı planlamaktadır. Açılım sürecinde kullanılan bu kıyaslamaya ortaklık sürecinde yani mevcut dönemde de başvurulmaktadır. Türkiye’nin sömürgecilik tarihinin olmadığının bugün dahi vurgulanması bu duruma işaret etmektedir.

Kıtadaki Türk büyükelçiliklerinin sayısının arttırılmasının hedefinin yinelendiği bu ziyaret ile Türkiye ve Afrika ilişkileri yine mercek altına alınmıştır. Ziyarette “ilklerin” yaşanması; açılımda, ortaklıkta eksik kalan ülkelerin ve ele alınmayan konuların olduğuna işaret etmektedir.

Erdoğan’ın bu son ziyareti, Türkiye’nin gerek iç siyasetinde gerek dış ilişkilerinde önemli gündem maddesi olan FETÖ ile mücadelenin Afrika ayağının bulunduğunu göstermektedir. Geçmişte Türkiye’nin Afrika açılımında öne çıkarılan unsurlardan olan okullar, özellikle “yumuşak güç” siyaseti için başlıca örnekler arasında gösterilmekte idi. Gelinen süreçte ise Ankara, bu okulların Maarif Vakfı’na devredilmesini talep etmektedir. “Kazan-kazan” ilkesinden hareketle Afrika ile olan ilişkilerinde karşılıklı dayanışmanın, yardımın ve işbirliğinin altını çizen Türkiye, bu bağlamda Afrika’dan destek beklemektedir.

Türkiye, okulların devredilmesiyle eğitim konusunda değişikliğin gündemde olduğunu kıtaya göstermektedir. Diğer yandan kalkınmaya katkı yapma, teknik ve tarımsal yardımda bulunma hedeflerine sahip olan TİKA’yı öne çıkarmaktadır. Sonuç olarak, FETÖ ile bağlantılı kurumlar hakkında uyarıların yapılacağı, değişim talebinde bulunulacağı, ilklerin yaşanacağı ziyarette kıta ile ortaklık süreci hem “başlatılmakta” hem de sürdürülmektedir.

Bu çalışmayla ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Dr. Ceren GÜRSELER
Dr. Ceren GÜRSELER
2003 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden onur decesiyle mezun oldu. Yüksek lisans derecesini 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde "The Islamic Rhetoric of the Palestine Liberation Organization (Filistin Kurtuluş Örgütü'nün İslami Söylemi)" başlıklı teziyle aldı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde "Afrika Örf ve Adet Hukukunda Self-Determinasyon Hakkı" başlıklı teziyle 2015 yılında tamamladı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Devletler Hukuku Anabilim Dalı'nda yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde Afrika ve Arap Ülkeleri Araştırmacısı, Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Dış İlişkiler Uzmanı, Çankaya Belediyesi'nde Dış İlişkiler Uzmanı olarak çalışmıştır. Afrika ülkeleri siyaseti, Afrika siyaseti, Filistin sorunu, self-determinasyon, siyasal İslam, uluslararası hukuk, terörizm ve Afrikalı-Amerikan çalışmaları başlıca araştırma ve çalışma alanları arasındadır.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ÖNE ÇIKANLAR

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz