Fransa Baharı ve ABD

Fransa’da akaryakıt zammıyla başlayan ve iki haftadır süren büyük bir isyan yaşanıyor. Protestolar sırasında yüzlerce insan yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı ve bilindiği kadarıyla da 1 kişi hayatını kaybetti. İnsan hakları ve özgürlükler konusunda sık sık kamuoyuna çağrılarda bulunan Batı, bu olaylar karşısında sessiz kalmaya devam ediyor. Paris ve Washington arasında yaşanan “Avrupa Ordusu” tartışmasının üzerinden çok geçmeden Fransa’da böyle bir gösterinin patlak vermesi, olayların arkasında başka nedenler olabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.

Bu bağlamda Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM), Fransa’da gerçekleşen protestolarda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) herhangi bir dahli olup olmadığını tartışmaya açarak alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin görüşlerini dikkatlerinize sunmaktadır.

Prof. Dr. A. İlter TURAN (İstanbul Bilgi Üniversitesi-Uluslararası İlişkiler)

Prof. Dr. İlter Turan, Fransa’da yaşanan protestolar karşısında Avrupa ülkelerinin sessiz kalışını değerlendirerek “Herhangi bir ülkede olaylar cereyan ettiğinde ve olağan hukuk kuralları çerçevesinde cevap verildiğinde başka ülkeler de söz konusu ülkede yaşananlar hakkında pek bir şey söylememektedir. Olay sadece Fransa’ya özgü bir şey değildir. Almanya’da ve Belçika’da da toplumsal olaylar olmuştur.” ifadesinde bulundu. Ülkelerin, toplumsal olaylara olağan hukuk devleti kuralları çerçevesinde ve “gücün orantılı bir şekilde kullanılması” suretiyle müdahale etmesi halinde başka ülkelerin tepkisini çekmeyeceğini dile getiren Turan, bu tür bir davranışın diğer devletin iç işlerine müdahalesi olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Buna karşılık Turan, güç kullanımının kuralsızlaşması ve aşırılaşması halinde başka ülkelerin de endişelerini dile getirme konusunda kendilerini baskı altında hissettiklerini söyledi.

Diğer yandan ABD’nin Fransa’da yaşanan olaylar üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı konusunu yorumlayan Turan, “Fransa’da bu tarz olayların olması, daha çok bazı ürünlere yapılan zamdan ve halkın karşılaşılan iktisadi durumdan memnun olmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca savunma alanında ABD ve Avrupa ülkeleri arasında yaşanan gerginlik de uzun bir süredir devam etmektedir. İkisinin birbiriyle bir bağlantısı olduğunu zannetmiyorum.” diye konuştu.

Alev KILIÇ (Emekli Büyükelçi/AVİM Başkanı)

Emekli Büyükelçi Alev Kılıç, ABD’nin insan hakları konusundaki son uygulamalarıyla bütün eleştiri oklarını üzerine çektiğini ifade ederek “En son Meksika sınırına orduyu gönderip ‘Gerekirse ateş açın.’ demesi başlı başına neredeyse İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de yaptığına eşittir. Dolayısıyla ABD’nin kendi sırça köşkünde otururken başkanlarını bu konuda eleştirmesi pek mümkün değildir.” diye konuştu. ABD’nin kendi içindeki olaylara olan yaklaşımı ve müdahaleleri nedeniyle insan hakları konusunda sorgulanır hale geldiğine dikkat çeken Kılıç, bu nedenle Washington’un Fransa’daki olayları daha fazla kurcalamak istemeyeceğini dile getirerek “Buna Beyaz Saray’ın Kaşıkçı Cinayeti’ne karşı tutumu da eklenebilir. Dolayısıyla ABD’nin sessiz kalması şaşırtıcı değildir.” sözlerini kaydetti.

Avrupa Birliği’nin (AB) ve İngiltere’nin de sessiz kalmasını şaşırtıcı bulmayan Kılıç, “Önlerinde bir Brexit sorunu var. O soruna gölge düşürecek şekilde ülkeler arasında herhangi bir tatsızlık çıkmasını istemiyorlar.” dedi. Öte yandan her ülkenin kendi içindeki aşırı sağın gelişmesinden endişe duyduğunu ve onu daha fazla tahrik etmek istemediğini kaydeden Kılıç, “‘Görmezden gelelim, sessiz kalalım bir an önce şu sorunu halletsinler.’ anlayışı söz konusudur.” açıklamasında bulundu.

Bülent ERANDAÇ (Takvim Gazetesi-Yazar)

Bülent Erandaç, Trump’ın göreve geldiği andan itibaren ABD içerisinde bir kavga başladığını ifade ederek bu gerginliğin süreç içinde yeni bir boyut kazandığını söyledi. Erandaç, “Bu kriz, ABD Başkanı ulusalcı Donald Trump’ın ‘Önce Amerika’ diyen kanadı ile Pentagon, ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD Savunma ve silah sanayisi olarak ifade edilen küreselciler arasındaki bir kavgadır. Yani dünyayı beş yüzyıldan beri idare eden İngiltere ve Çin merkezli Rothschild ailesi ile para ve silahın, yani küreselcilerin kavgasıdır ve bu değişik boyutlarda devam etmektedir.” sözlerini kaydetti.

Seçim yarışında önündeki kritik isimlere rağmen Macron’un kazanmasını sağlayan gücün Rothschild ailesi olduğunu ve yine aynı gücün Fransa Cumhurbaşkanı’na “Avrupa Ordusu” lafını ettirdiğini belirten Erandaç, ABD’nin gerçekleri gördüğünü kaydetti. Erandaç, “Pentagon ve CIA devreye girdi ve Macron’a şu an ders veriyorlar. Ülke içindeki kavgayı körükleyerek ‘Bırak Avrupa Ordusu’nu ve Napolyon gibi davranmayı, önce iç işlerine bak.’ mesajı veriyorlar.” diyerek bu olayın sadece Fransa ekseninde gerçekleşmediğini; aksine küresel ölçekte meydana gelen birçok olayın, paraya hâkim olan küreselciler yani Rothschild ailesi ile Pentagon ve CIA’nın kavgalarının dünya çapındaki yansımaları olduğunu sözlerine ekledi.

Bu çalışmayla ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ÖNE ÇIKANLAR

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz