Tarih:

Paylaş:

Kuzey Kore ve Rusya Arasındaki Silah Pazarlığı

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Kuzey Kore hem küresel hem bölgesel düzlemde oldukça tehlikeli bir nükleer güçtür.[i] Çünkü Pyongyang, bir yandan nükleer gücünü geliştirmekte, diğer yandan nükleer tatbikatlar ve Kıtalararası Balistik Füze Denemeleri (ICBM) gerçekleştirmektedir. 2022 yılı, Kuzey Kore’nin en çok ICBM denemesi yaptığı yıl olmuştur.[ii]

Geçtiğimiz yıl, Kuzey Kore’nin uluslararası arenada en yüksek tehdit seviyesine ulaştığı sene olarak kayda geçmiştir. Nitekim 2022 senesinde Pyongyang, nükleer gücünü hiç olmadığı kadar artırmış, onlarca kısa ve uzun menzilli kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmiştir. Dahası kendini nükleer güç olarak ilan eden yasayı kabul etmiş ve hem Asya-Pasifik bölgesinde hem de küresel düzeyde güvenlik endişelerinin en üst seviyeye çıkmasına neden olmuştur.

Bu bağlamda Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un’un 12 Eylül 2023 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmek için Rusya’ya gitmesi[iii] oldukça önemli bir durum meydana getirmektedir. Bu görüşme, Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostoçni Uzay Üssü’nde gerçekleşmiştir.[iv]

Kuzey Kore’nin 19 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Kim Jong Un’un Vladimir Putin’le “yoldaşça dostluğu ve dostane bağları” derinleştirdiği Rusya gezisinden döndüğü söylenmiştir. Kim’in lider olarak yaptığı en uzun yurt dışı seyahati olan altı günlük Rusya ziyareti sırasında iki ülke, savunma bağlarını güçlendirmeyi tartışmıştır.[v] Ancak her iki devletten de spesifik bir adım açıklanmamıştır.

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kim’in treninin 18 Eylül 2023 sabahı sınır nehrini geçtiğini aktarmış, ancak başkent Pyongyang’a mı yoksa ülkenin başka bir yerine mi gittiği açıklanmamıştır. Kim’in Rusya’ya gitmeden önce mühimmat fabrikalarına birkaç ziyarette bulunması, Rusya’ya gönderilecek silahları kontrol ettiği şeklinde yorumlanmıştır.[vi]

Bu noktada Kim’in Ukrayna’daki savaşın ikinci yılında Rusya’nın tükenen envanterini yeniden doldurmak için mühimmat sağlayacağı iddiaları sıklıkla gündeme gelmektedir. Bunun karşılığında Rusya’nın Kuzey Kore’ye nükleer silah depolarını modernize edecek teknolojiler sağlayacağı konuşulmaktadır. Öte yandan Rusya’nın hassas ve yüksek teknolojili silahlarını diğer ülkelerle paylaşma konusunda isteksiz olması nedeniyle Kim’in gıda ve ekonomik yardım alacağı da söylenmektedir.[vii]

Kuzey Kore, silah endüstrisinde halihazırda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) kalma silah teknolojisini kullanmaktadır. Ayrıca Putin’in Ukrayna’daki savaşta istediği sonuçları elde edememesi ve Ukrayna’nın taarruza başlaması, Rusya’nın söz konusu savaşı daha rahat devam ettirebilmek amacıyla Kuzey Kore’den silah yardımı isteyebileceği anlamına gelebilir.

Sonuç olarak Kim’in Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) askeri tehditlerini yoğunlaştırdığını öne sürerek nükleer cephaneliğini güçlendirme hedefini güttüğü söylenebilir. Bu durum da Rusya ve Kuzey Kore arasındaki silah ticareti iddialarını güçlendirmektedir. Bahse konu silah desteği gerçekleşirse, bu durumun Rusya-Ukrayna Savaşı açısından oyun değiştirici bir etki yaratabileceği söylenebilir. Öte yandan bu durum bölgedeki silahlanma yarışını da ciddi ölçüde arttırabilir.


[i] “Is it Time to Accept North Korea is a Nuclear Power?”, Cable News Network World, https://edition.cnn.com/2022/10/28/asia/north-korea-nuclear-threat-solution-analysis-intl-hnk/index.html, (Erişim Tarihi: 24.07.2023).

[ii] “North Korea Resumes Launching Missile Tests. How Worried Should We Be?”, The Time, https://time.com/6266737/north-korea-ballistic-missile-tests-2023/, (Erişim Tarihi: 24.07.2023).

[iii] “North Korea’s Kim Jong Un in Russia Amid U.S. Warnings not to Sell Arms”, Reuters, https://www.reuters.com/world/north-koreas-kim-jong-un-russia-amid-us-warnings-not-sell-arms-2023-09-12/, (Erişim Tarihi: 13.09.2023).

[iv] “Kim and Putin Meet at Russian Spaceport for Possible Arms Talks”, NBC News, https://www.nbcnews.com/, (Erişim Tarihi: 19.09.2023).

[v] “North Korea Says Kim Jong Un is Back Home From Russia, Where He Deepened ‘Comradely’ Ties With Putin”, Associated Press News, https://apnews.com/article/north-korea-kim-russia-putin-4a5172896e5a060a96d3834a1ad8d37d, (Erişim Tarihi: 19.09.2023).

[vi] “North Korea Says Kim Jong Un is Back Home from Russia”, Australian Broadcasting Corporatio News Corporation, https://abcnews.go.com/International/wireStory/north-korea-kim-jong-back-home-russia-deepened-103298931, (Erişim Tarihi: 19.09.2023).

[vii] “North Korea Says Kim Jong Un is Back Home From Russia, Where He Deepened ‘Comradely’ Ties With Putin”, Associated Press News, https://apnews.com/article/north-korea-kim-russia-putin-4a5172896e5a060a96d3834a1ad8d37d, (Erişim Tarihi: 19.09.2023).

Zeki Talustan GÜLTEN
Zeki Talustan Gülten, 2021 yılında Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden “Amerikan Dış Politikası” başlıklı bitirme teziyle ve 2023 yılında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dış Ticaret bölümünden mezun olmuştur. Halihazırda Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda Tezli Yüksek Lisans öğrenimine devam eden Gülten, lisans eğitimi esnasında Erasmus+ programı çerçevesinde Lodz Üniversitesi Uluslararası ve Politik Çalışmalar Fakültesi’nde bir dönem boyunca öğrenci olarak bulunmuştur. ANKASAM’da Asya-Pasifik Araştırma Asistanı olarak çalışan Gülten’in başlıca ilgi alanları; Amerikan Dış Politikası, Asya-Pasifik ve Uluslararası Hukuk’tur. Gülten, iyi derecede İngilizce bilmektedir.