Tarih:

Paylaş:

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisini kabul etti

Benzer İçerikler

This post is also available in: English Русский

Bugün, 6 Ocak 2022 tarihinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkmenistan Büyükelçisi Qian Naicheng’i kabul etti.

Görüşmede, Türkmenistan Devlet Başkanı, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’e hitaben yazdığı yazılı mesajı, Çin’le Türkmenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü kutlamaları vesilesiyle Çin Büyükelçisi’ne iletti.

Aynı zamanda Büyükelçi Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’in mektubunu Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na sundu. Mektupta Jinping, son 30 yılda Çin-Türkmenistan ilişkilerinin büyük bir hızla geliştiğine dikkat çekti.

Başkan, Çin’in Türkmenistan’la diplomatik ilişki kuran ilk ülke olduğunu ve Türkmenistan’ın daimî tarafsızlık politikasını destekleyen ilk ülkelerden biri ve ilk stratejik partner olduğunu belirtti. Ayrıca Türkmenistan’ın doğal gaz ticaretinde en büyük paya sahip ülke olduğunu ekledi.

Cinping, Çin’in Türkmenistan ile ilişkilerine büyük önem verdiğini ve her zaman olduğu gibi, Türkmenistan’ın kendi ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolu izlemesi, ulusal egemenliği ve ulusal bağımsızlığı koruması ve daimi tarafsızlık politikasını sürdürmesi konusunda sıkı bir şekilde destekleneceğini vurguladı.

Berdimuhamedov mesajında, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Türkmenistan ve Çin’in en geniş kapsamda çok yönlü işbirliği ve benzersiz birçok seviyeli koordinasyon mekanizması kurduklarını söyledi.

Ayrıca, Çin’in taraflar arasındaki karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini üst üste birkaç yıldır canlı bir şekilde temsil eden Türkmenistan’ın önemli bir ticaret ortağı olduğunu belirtti.

Türkmen tarafının, ikili ilişkilere büyük önem verdiğini ve eşitlik, karşılıklı saygı ve çıkarların karşılıklı uyumu temelinde Çin’le yakın çalışmaya hazır olduğunu ve Türkmenistan-Çin ilişkilerini geliştirmek için hiçbir çabadan kaçınmadığını da sözlerine ekledi.