Tarih:

Paylaş:

Türkmenistan Devlet Başkanı: “Devletlerarası ilişkilerde güveni yeniden tesis etmek özel bir önem kazanmaktadır”

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, 11 Aralık’ta düzenlenen «Barış ve Güven Politikası – Uluslararası Güvenlik, İstikrar ve Kalkınmanın Temeli» Uluslararası Konferansında, halkının mevcut gerçeklerine ve asırlık tecrübesine sıkı sıkıya dayanan Türkmen tarafsızlığı, bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasının güçlü bir garantisi olarak ve uluslararası ekonomik ve siyasi süreçlerin olumlu gelişimini etkileyen önemli bir faktör olarak hizmet etmektedir diyerek mevcut gerçeklere ve asırlık deneyimlerimize sıkı sıkıya dayanan benzersizliğini vurguladı.

Türkmenistan Devlet Başkanı, “Türkmenistan’ın tarafsızlığını geniş, yapıcı uluslararası işbirliğinin bir faktörü, mevcut sorunların ve çelişkilerin barışçıl, siyasi ve diplomatik yollarla çözümlenmesi ve çözülmesi üzerinde olumlu bir etki olarak görüyoruz”, diyerek düşüncelerini belirtti.

Ayrıca, konuşmasında, Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri H. Noziri, 28 Kasım 2021’de Aşkabat’ta düzenlenen 15. EİT Zirvesi’nin başarılı bir şekilde düzenlenmesinden dolayı Türkmenistan’ı tebrik ederek, bu forumun temasının modern dünya için daha sürdürülebilir bir gelecekte, bir hedefin gerçekleştirilmesinde belirleyici bir faktör olduğuna dikkat çekti. EİT Genel Sekreteri, barış ve güven politikasının Türkmenistan’ın kalıcı tarafsızlığı, kendi kalkınma yolu ve ulusal çıkarlarını bölgesel ve uluslararası eğilimlerle birleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Buna karşılık Türk Devletleri Örgütü Genel Sekreteri B. Amreyev, Türkmenistan’ın Örgüt ile ortaklığının düzenli yapısına dikkat çekerek, Türkmenistan’ın Uluslararası Barış ve Güven Yılı’nda Örgüt’e gözlemci ülke olarak katılmasının önemini vurguladı. Aşkabat’ın pozitif tarafsızlık statüsünün, Türk Devletleri Örgütü’nün üye ve gözlemci ülkeleri arasında bölgesel ve uluslararası ölçekte barış, refah ve kalkınmayı sürdürme çabalarına kuşkusuz somut katkılar sağlayacağını da konuşmasında vurguladı.

    Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri D. Kaseinov, Türkmen devletinin TÜRKSOY üyesi ülkeler de dahil olmak üzere tüm uluslararası topluluklarda aktif, bağımsız ve tarafsız bir kültürel diplomasi politikası izlediğini kaydetti. Seçkin konuk, dış politikasına hak ettiği uluslararası saygıyı kazandıran bu sürecin sonuçlarından Türkmenistan’ın kuşkusuz gururlu ve memnun olması için gereken her düzene sahip olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Orta Asya Özel Temsilcisi ve BM Orta Asya Önleyici Diplomasi Bölgesel Merkezi Başkanı N. Herman, uluslararası ilişkiler barış ve güven kültürünün kapsamlı bir şekilde yaygınlaştırılması yönünde forumun önemini vurguladı.

BM Türkmenistan Mukim Koordinatörü D. Shlapachenko, “Türkmenistan Hükümeti’nin girişimiyle BM Genel Kurulu tarafından Uluslararası Tarafsızlık Günü ve 2021’in Uluslararası Barış ve Güven Yılı olarak ilan edilmesine ilişkin Kararların kabul edilmesi, tarafsızlık politikasının bir göstergesidir. Barış ve güvenliği sağlamak ve sürdürmek, işbirliğini geliştirmek ve bir bütün olarak bölgede ve dünyada sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Aşkabat’taki AGİT Merkezi Başkanı D. McGregor, dünyanın tüm ülkeleriyle çok formatlı bir ortaklığın geliştirilmesinde ülkenin pozitif tarafsızlık tutumunun önemine katılımcıların dikkatini çekerek, Forum’un, Eylül 1999’da BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen barış kültürü alanında Bildirge ve Eylem Programı’nın yaygınlaştırılması açısından öneminin altını çizdi.

Düzenlenen Uluslararası Forum, sürdürülebilir bir barış ve güven kültürü sağlamak için hedeflenen görevler açısından bir tür platform haline gelmiştir. Forum’daki konuşmacılar, insanlık için en önemli kavramlar olan barış ve güvenin önemini hiçbir zaman kaybetmeyeceğini vurguladılar.