Tarih:

Paylaş:

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Türk Konseyi 8. Liderler Zirvesi Hakkında Basın Toplantısı Düzenledi

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, 16 Kasım 2021 tarihinde Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türk Konseyi 8. Liderler Zirvesi çerçevesinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin sonuçlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada, 28 Kasım 2021 tarihinde Türkmenistan’ın dönem başkanlığı kapsamında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi’nin hazırlıklarıyla ilgili bilgi de verildi.

Yerel medya temsilcilerinin yanı sıra Türkmenistan’da akredite olan gazetecilerin yer aldığı toplantıya, birçok ülkenin medya temsilcisi de video konferans yoluyla katıldı.  

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, ülkesinin ulusararası işbirliğinin kapsamlı bir şekilde etkinleştirilmesi amacıyla bölgesel ve küresel öneme sahip platformlarda yer almasının ehemmiyet arz ettiğini belirtti.

Haciyev, Türkmenistan liderinin Türk Devletleri Teşkilatı’nın İstanbul Zirvesi’nde yaptığı konuşmada öne çıkan fikirleri aktararak, Türkmenistan’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye statüsünde katılmasının önemini vurguladı. Buna ek olarak Haciyev, Türkmenistan’ın ekonomi, ticaret, yatırım, ekoloji, bilim ve eğitim gibi alanlarda ortak çalışmalar yapılabilmesi için geniş fırsatlar sunan Türkçe konuşan devletlerle etkileşiminde, söz konusu gözlemci üyeliğin yeni bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Toplantıda, Türk dili konuşan toplumları kültürel değerler etrafında birleştiren Türk Devletleri Teşkilatı’nın temel çalışma alanları hakkında geniş bilgi de verildi.

Son olarak medya temsilcileri, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 28 Kasım 2021 tarihinde Aşkabat’ta gerçekleştirilecek EİT 15. Liderler Zirvesi’nin hazırlık çalışmaları ve EİT üyesi ülkelerin İş Forumu konusunda bilgilendirildi.