Tarih:

Paylaş:

Japonya Prensesi’nin Peru Ziyareti ve Kültürel İlişkiler

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский


3 Kasım 2023 tarihinde Japonya Prensesi Kako, her iki ülkenin 150 yıllık diplomatik ilişkilerini kutlamak adına resmi bir ziyaret için Peru’ya gitmiştir. 28 yaşındaki Prenses Kako, Güney Amerika ülkesinde altı gün geçirecek ve her iki ülkenin 1873 yılında dostluk, ticaret ve denizcilik anlaşması imzaladığı ilişkilerin başlangıcını kutlamak için resmi bir töreni yönetecektir.[1]

Prenses Kako, İnka İmparatorluğu’nun 15. ve 16. yüzyıllarda başkenti olan And Dağları şehri Cuzco dahil olmak üzere birçok önemli mekânı ziyaret edecektir. Prenses daha sonra Lima’ya hareket edecek ve Koricancha veya Quechua dilinde “Altın Tapınak” olarak adlandırılan, İnkalar tarafından en önemli ve en kutsal tapınak olarak kabul edilen bir lokasyonu ziyaret edecektir.[2]

Prenses Kako, Lima’dayken işitme kaybı yaşayan öğrenciler için bir okulu ziyaret edecektir. Peru’daki Japon Büyükelçiliğine göre Kako, Japonya’da işitme engelli öğrenciler arasında konuşma yarışmalarına katılmış ve işaret diliyle konuşmalar yapmıştır.[3]

Japonya, Peru’nun Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nden (AB) sonra dördüncü ticaret ortağıdır. Peru’da ticaret genel olarak dünyanın ikinci en büyük bakır üreticisi olan yedi Japon madencilik şirketi tarafından yürütülmektedir.[4]

Bu olay, diplomatik ilişkilerin tarihini ve iki ülke arasındaki yakın işbirliğini vurgulamaktadır. Özellikle, 1873 yılında imzalanan dostluk, ticaret ve denizcilik anlaşması, iki ülke arasındaki işbirliğinin köklerini oluşturan önemli bir belge olarak öne çıkmaktadır.

Prenses Kako’nun ziyareti sırasında önemli turistik mekanları ziyaret etmesi ve bu mekanların kültürel ve tarihi önemini vurgulaması, ikili kültürel bağları güçlendirmenin bir yolu olarak görülebilir. Özellikle Cuzco ve Koricancha gibi İnka dönemine ait mekanlar, Peru’nun tarihini ve kültürel mirasını temsil etmektedir. Bu ziyaret, kültürel değişim ve turizmin iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağladığına dair bir örnek olarak gösterilebilir.

Prenses Kako’nun işitme kaybı yaşayan öğrencilere yönelik ziyareti, sosyal sorumluluk ve eğitim alanında Japonya’nın uluslararası katkılarına işaret etmektedir. Ayrıca Prenses Kako’nun işaret dili konusundaki ilgisi ve bu alandaki katkıları, toplumsal farkındalık yaratma ve işitme engelli bireylerin haklarına dikkat çekme açısından önemlidir.

Bu olaylar kültürel, sosyal ve ekonomik boyutları bir araya getirerek Japonya ile Peru arasındaki ilişkilerin karmaşıklığını ve önemini vurgulamaktadır. Aynı zamanda diplomatik ziyaretlerin sadece siyasi ilişkilere değil, aynı zamanda kültürel ve toplumsal bağlara da katkıda bulunduğunu göstermektedir.

Sonuç olarak, bu gelişmeler Japonya ile Peru arasındaki ticari ilişkileri de öne çıkarmaktadır. Peru’nun dünyanın ikinci en büyük bakır üreticisi olması, ikili ekonomik bağları vurgulamaktadır. Bu, diplomatik ilişkilerin ekonomik işbirliği ve ticaretle güçlü bir desteklendiğini göstermektedir.


[1] “Japan’s Princess Kako Arrives in Peru to Mark 150 Years of Diplomatic Relations”, Associated Press News, https://apnews.com/article/japan-princess-kako-peru-visit-150-years-diplomatic-relations-ac0caa87e3797676742c2c81d7a4b47b, (Erişim Tarihi: 04.11.2023).

[2] “Japan’s Princess Kako Arrives in Peru to Mark 150 Years of Diplomatic Relations”, ABC News,https://abcnews.go.com/International/wireStory/japans-princess-kako-arrives-peru-mark-150-years-104616574, (Erişim Tarihi: 04.11.2023).

[3] “Japan’s Princess Kako Arrives in Peru to Mark 150 Years of Diplomatic Relations”, Access WDUN,https://accesswdun.com/article/2023/11/1212668, (Erişim Tarihi: 04.11.2023).

[4] Aynı yer.

Zeki Talustan GÜLTEN
Zeki Talustan GÜLTEN
Zeki Talustan Gülten, 2021 yılında Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden “Amerikan Dış Politikası” başlıklı bitirme teziyle ve 2023 yılında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dış Ticaret bölümünden mezun olmuştur. Halihazırda Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda Tezli Yüksek Lisans öğrenimine devam eden Gülten, lisans eğitimi esnasında Erasmus+ programı çerçevesinde Lodz Üniversitesi Uluslararası ve Politik Çalışmalar Fakültesi’nde bir dönem boyunca öğrenci olarak bulunmuştur. ANKASAM’da Asya-Pasifik Araştırma Asistanı olarak çalışan Gülten’in başlıca ilgi alanları; Amerikan Dış Politikası, Asya-Pasifik ve Uluslararası Hukuk’tur. Gülten, iyi derecede İngilizce bilmektedir.