ABD ABD’ye Karşı!

Bu başlık da nereden çıktı böyle, ne demek ABD ABD’ye karşı diyebilirsiniz. Belki de birçoğunuzun aklına şu an için ABD içindeki Trump karşıtlığı ekseninde gelişen ikinci bir Amerikan iç savaşı olasılığı da gelmiş olabilir. Ama durum öyle değil; en azından başlıkta kastetmeye çalıştığım içerik itibarıyla…

Ne mi demeye çalışıyorum? Arzu ederseniz bunu öncelikle ilgili muhataplardan birinin son günlerde yaptığı, muhtemelen birçoğumuzun dikkatinden kaçmış olan önemli bir açıklama üzerinden ifade etmeye çalışayım. Ardından yukarıdaki “2 ABD” ile neyi kastettiğimi açık bir şekilde belirtip, bu konudaki kendi görüş ve analizimi ortaya koymaya çalışacağım.

Bu kişi Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker. Juncker’ın ABD’ye yönelik salvolarını “öngörü adı altında” paylaştığı zamanlama kadar, bunun için seçtiği gazete de oldukça önemli. Avrupa Komisyonu Başkanı bu açıklamasını, daha doğrusu tehdit gibi uyarılarını Anglo-Sakson dünyanın başkenti üzerinden İngiliz Financial Times aracılığıyla veriyor. Dolayısıyla, tam bir nokta atış durumu söz konusu.

Trump, “Sinir Bozucu”, “Şaşırtıcı” Ve…

Juncker’ın çıkış noktası Birlik (Avrupa Birliği’ni kastediyor) olmaz ise neler yaşanabileceğiyle ilgili. Bir diğer önemli husus ise, Birliğin dağılma sürecinde ABD’nin, daha doğrusu onun Devlet Başkanı Donald Trump’ın üstlendiği “sinir bozucu”, “şaşırtıcı” ve “dağıtıcı rol” ile ilgili. (Bu arada, “sinir bozucu” ve “şaşırtıcı” ifadeleri Juncker’a ait, bunu da belirtmekte fayda var. Bu ifadeler, AB’nin ABD’ye karşı hissettiği duyguları ortaya koyması açısından oldukça önemli).

Juncker bu noktada şu hususlara dikkatleri çekiyor…

AB üyesi ülkeleri “İngiltere gibi olup Birlik’ten ayrılmaya özendiren” ve “Önce Amerika” diyen Başkan Trump; AB’nin önemini kavrayamamış, Avrupa tarihini anlamayan, AB’yi bilmeyen ve onun hakkında en ufak bir fikri olmayan liderdir. Hatta öyle bir lider ki, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’la beni karıştırıyor. Uluslararası politika böyle bir şey. Her şey detaylarda gizli.

Amiyane tabirle Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, Trump’ı ABD tarihinin gelmiş geçmiş en cahil ve bencil başkanı olarak nitelendiriyor. Bunu da: “Savaş sonrası dönemde ilk kez bir Amerikan başkanı Avrupa işleriyle ilgilenmediği izlenimi veriyor” ifadesiyle “diplomatik bir nezaket” çerçevesinde dile getiriyor.

AB Çökerse Balkanların Batısında Savaş Çıkar! 

Juncker bu tespitini 28 Şubat’ta ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e şu sözleriyle aktardığını ifade ediyor: “Böyle söylemeyin, diğer üyelere Birlik’ten ayrılma çağrısı yapmayın, AB çökerse Balkanlar’ın batısında savaş çıkar. Bu ülkeleri tek başına bırakırsak -Bosna Hersek, Sırp Cumhuriyeti, Makedonya, Arnavutluk ve tüm o ülkeler- yine savaş çıkar. Yani Juncker, Pence’e: Cahille cahil olmayın, sen ve arkadaşların okumuş adamsınız, AB dağılırsa size Balkanları dar, Rusya ile de papaz ederiz diyor.

Fakat Juncker’ın burada atladığı ya da bilinçli olarak göz ardı etmeye çalıştığı bir husus var: AB ve hatta NATO çökerse, asıl savaş Avrupa’nın kendi içinde çıkar ve Almanya başta olmak üzere, AB projesi üzerinden saman altı su yürütenler bundan çok fazla zarar görür.

ABD, AB(D)’yi Çökertiyor!

ABD bunun farkında olduğu için çok rahat. O yüzden, anlaşıldığı kadarıyla Almanya ve bir kaç ötekiye ayar vermeye ve Avrupa’yı yeni bir formatta yapılandırmaya çalışıyor. Şu anki AB’nin ABD’den daha çok Almanya’nın işine geldiğini görüyor ve bundan ötürü de yükselen doğu ve Türk-İslam dünyası karşısında yeni bir Batı yapılanmasına gitmeye çalışıyor.

Nitekim Juncker da bunu ağzından kaçırıyor. Juncker’ın ağzındaki baklayı çıkardığı ve İngiliz Financial Times’ta yer alan ifade ise üç aşağı beş yukarı şu şekilde: “Trump, ABD’deki başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra verdiği bir röportajda Avrupa Birliği’ne baktığınızda Almanya’yı görüyorsunuz. Aslında (AB), Almanya için bir araç. Bu nedenle İngiltere’nin AB’den çıkmasını çok akıllıca buluyorum diye konuşmuştu. Ayrıca, AB’nin dağılmanın eşiğinde olduğunu da savunmuştu.”

Juncker “Vallahi Billahi” Modunda…

Juncker, son bir çırpınışla ABD’ye; korkma, hedefimiz yeni bir ABD (Avrupa Birleşik Devletleri) değil. Hele hele ABD’yi, yani sizi hedef alacak, sizin sözünüzün dışına çıkacak en ufak bir girişim içinde değiliz, Almanya’nın böyle bir hedefi yok, ortada koskoca bir yanlış anlaşılma var diyor.

Ama ABD’ye güvence vermeye çalışan Juncker yine yanlış yapıyor. Çünkü her şey bir tarafa bu mesajı verdiği adresin kendisi bile başlı başına hatalı. Juncker bu mesajı nereden mi verdi?

Söyleyeyim: Alman ZDF Kanalı üzerinden; yani, Almanya’dan! Ne de olsa Trump koskoca bir cahil ve bunun ne anlama geldiğini eminim anlamamıştır (!). Anlamadığından dolayı ABD, ABD’ye karşı ve Trump bundan dolayı de facto Avrupa Birleşik Devletleri’nin ipini çekmiş durumda.

Korkunun ecele hiç ama hiç faydası yok! Projenin sahibi, projesini iptal ediyor. Ve açıkçası, kimseye onu yedirmeye de niyeti yok. O yüzden, “AB’nin 100. yıldönümünü de kutlayacağız” diyen Juncker rüya görüyor.

Daha da ötesi, o rüya bir kâbusa dönüşmek üzere…

Bu çalışmayla ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi ve varsa ilgili bilgi, belge, fotoğraf vb. materyalleri yandaki butona tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ÖNE ÇIKANLAR

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz