Analiz

ABD ve Güney Kore’nin Yeni Tatbikat Planları

Güney Kore ve ABD’nin tatbikatları, Kuzey Kore’nin seyir füzeleri gibi yeni tehditlerine karşı nasıl hazırlıklı olduklarını göstermektedir.
Hem ABD hem de Güney Kore’nin seçimler düzenleyecek olmasından dolayı Kuzey Kore’nin bu yıl füze testlerini ve diğer provokasyonlarını artırması beklenebilir.
Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD’ye tam ölçekli saldırılar düzenlemesi olası olmasa da gözlemciler Pyongyang’ın hala gerilimli bir sınıra sahip olduğu Güney Kore’ye karşı provokasyona girişebileceğini söylemektedirler.

Paylaş

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

28 Şubat 2024 tarihinde Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) birlikleri, Kuzey Kore’nin artan nükleer tehditlerine yanıt olarak genişletilmiş yıllık askeri tatbikatlara başlayacaklarını açıklamışlardır. İki ülke, Pyongyang’ın denemelerini bir istila provası olarak görmektedirler. Son aylarda Kuzey Kore, bölgede ateşli söylemler ve devam eden füze testleriyle gerilimi alevlendirmiştir. Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD’ye tam ölçekli saldırılar düzenlemesi olası olmasa da gözlemciler Pyongyang’ın hala gerilimli bir sınıra sahip olduğu Güney Kore’ye karşı provokasyona girişebileceğini söylemektedirler.[1]

Bu tatbikatlar, her iki ülkenin de Kuzey Kore’nin potansiyel saldırılarına karşı hazırlıklı olmayı amaçladığı bir dönemde gerçekleşmektedir.Güney Kore ve ABD Orduları, müttefiklerin 4-14 Mart 2024 tarihleri ​​arasında Özgürlük Kalkanı Tatbikatı’nın yanı sıra bir bilgisayar simülasyonu komuta merkezi eğitimi ve çeşitli ayrı saha eğitimleri gerçekleştireceklerini duyurmuştur.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Lee Sung-Jun, bu tatbikatların Kuzey Kore’nin nükleer silahlarını kullanmasını engellemek için ortak yeteneklerini güçlendirmeyi hedeflediğini belirterek, bu ilkbaharda 48 saha tatbikatı icra edeceklerini ve bu yılki tatbikatların hava taarruzu, canlı atış ve bombalama eğitimini içereceğini söylemiştir. Lee, “Ordumuz, Kuzey Kore’nin provokasyonu halinde derhal, güçlü ve sonuna kadar mücadeleye hazırdır. Aynı zamanda yakında gerçekleştirilecek tatbikatlar aracılığıyla kararlılığımızı daha da güçlendireceğiz” demiştir.[2]

ABD Askeri Sözcüsü Albay Isaac L. Taylor ise müttefiklerin tatbikatlarının savunma amaçlı olduğunu ve “yüksek bir hazır bulunma oranının” caydırıcılığı sağladığına dair sağlam kanıtlar olduğunu söylemiştir. Tatbikatların duyurulmasına hemen yanıt vermeyen Kuzey Kore, önceki Güney Kore-ABD askeri tatbikatlarına kendi füze testleriyle yanıt vermişti. 2022 yılından bu yana nükleer ve füze silahlarını genişletme çabalarının bir parçası olarak Kuzey Kore, silah test etkinliklerini keskin bir şekilde artırmıştır. Kuzey Kore, bu yıl altı füze testi gerçekleştirmiş ve bunlardan beşinin seyir füzelerini içerdiği bildirilmiştir.[3]

Güney Kore Askeri Sözcüsü Lee, yaklaşan Güney Kore-ABD tatbikatlarının Kuzey Kore seyir füzelerini tespit etme ve vurmayı içereceğini belirtmiştir. Analistler, Kuzey Kore’nin bir çatışma durumunda geleneksel olarak Amerikan savaş gemilerini ve Japonya’daki Amerikan askeri tesislerini hedef almak için seyir füzelerini kullanacağını söylemektedirler. Öte yandan Kuzey Kore’nin 2022 ve 2023 yılındaki silah testleri çoğunlukla balistik silah sistemlerine odaklanmıştı.[4]

Kuzey Kore, daha büyük bir silah cephanesiyle diplomatik görüşmeleri yeniden başlatarak ABD ve Güney Kore’yi yaptırımlar konusunda tavizler vermeye zorlamaktadır. Hem ABD hem de Güney Kore’nin seçimler düzenleyecek olmasından dolayı Kuzey Kore’nin bu yıl füze testlerini ve diğer provokasyonlarını artırması beklenebilir.

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin test atışlarına, genişleyen askeri tatbikatlar ve Japonya’yı içeren üçlü tatbikatlarla yanıt vermiştir. ABD ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin kendilerine karşı herhangi bir nükleer saldırısının, Pyongyang’ın sonunu getireceği konusunda uyarılar yapmışlardır. 28 Şubat 2024 tarihinde yapılan bir telefon görüşmesinde Güney Kore Savunma Bakanı Shin Wonsik ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kuzey Kore’nin füze testlerini kınamışlar ve aşırı derecede güçlü bir ortak savunma pozisyonunun korunmasının önemini teyit etmişlerdir. Pentagon, Austin’in Güney Kore’nin savunmasına yönelik “demir gibi sağlam” ABD’nin genişletilmiş caydırıcılık taahhüdünü yeniden teyit ettiğini söylemiştir.[5]

İlk olarak tatbikatların duyurulmasının Kuzey Kore’nin tepkisiyle nasıl bir etkileşime gireceği belirsizdir. Ancak Kuzey Kore’nin önceki benzer tatbikatlara füze testleriyle yanıt verdiği göz önüne alındığında, bu kez de benzer bir yanıt vermesi muhtemeldir. Bu, bölgedeki gerilimi artırabilir ve istikrarsızlaştırıcı bir etkiye sahip olabilir.

İkincisi Güney Kore ve ABD’nin tatbikatları, Kuzey Kore’nin seyir füzeleri gibi yeni tehditlerine karşı nasıl hazırlıklı olduklarını göstermektedir. Bu, müttefiklerin savunma kapasitelerini sürekli olarak güçlendirmeye yönelik bir çaba olarak yorumlanabilir. Ancak Kuzey Kore’nin daha önceki testlerine rağmen, tatbikatların Kuzey Kore’nin saldırganlığını azaltıp azaltmayacağı belirsizdir.

Üçüncü olarak Güney Kore ve ABD’nin tatbikatları, bölgedeki genel güvenlik dinamiklerini etkileyebilir. Tatbikatlar, ABD’nin Güney Kore’ye olan angajmanını ve taahhüdünü göstererek bölgedeki müttefiklerini güçlendirebilir. Ancak, aynı zamanda Kuzey Kore’nin daha fazla provokasyona ve silah testlerine yönelmesine neden olabilir, bu da bölgedeki gerilimi tırmandırabilir.

Sonuç olarak Güney Kore ve ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı askeri tatbikatları, müttefiklerin savunma kapasitelerini güçlendirmeye yönelik bir adım olarak da değerlendirilebilir. Ancak bu tür tatbikatların uzun vadeli etkileri ve Kuzey Kore’nin tepkisi belirsizdir.


[1] “South Korean and US troops Will Begin Major Exercises Next Week in Response to North Korean Threats”, Associated Press News, https://apnews.com/article/south-korea-us-military-drills-north-korea-d633b0e37134c12bba7b4f79650510aa, (Erişim Tarihi: 29.02.2024).

[2] “America and South Korea Restart Their Big Military Drills”, The Economist, https://t.ly/JBCcd, (Erişim Tarihi: 29.02.2024).

[3] “South Korean and US Troops Will Begin Major Exercises Next Week in Response to North Korean Threats”, ABC News, https://abcnews.go.com/International/wireStory/south-korean-us-troops-begin-major-exercises-week-107616393, (Erişim Tarihi: 29.02.2024).

[4] “South Korean and US Troops Will Begin Major Exercises Next Week in Response to North Korean Threats”, Associated Press News, https://apnews.com/article/south-korea-us-military-drills-north-korea-d633b0e37134c12bba7b4f79650510aa, (Erişim Tarihi: 29.02.2024).

[5] “America and South Korea Restart Their Big Military Drills”, a.g.e., (Erişim Tarihi: 29.02.2024).

Zeki Talustan GÜLTEN
Zeki Talustan GÜLTEN
Zeki Talustan Gülten, 2021 yılında Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden “Amerikan Dış Politikası” başlıklı bitirme teziyle ve 2023 yılında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dış Ticaret bölümünden mezun olmuştur. Halihazırda Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda Tezli Yüksek Lisans öğrenimine devam eden Gülten, lisans eğitimi esnasında Erasmus+ programı çerçevesinde Lodz Üniversitesi Uluslararası ve Politik Çalışmalar Fakültesi’nde bir dönem boyunca öğrenci olarak bulunmuştur. ANKASAM’da Asya-Pasifik Araştırma Asistanı olarak çalışan Gülten’in başlıca ilgi alanları; Amerikan Dış Politikası, Asya-Pasifik ve Uluslararası Hukuk’tur. Gülten, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Benzer İçerikler