ANKASAM Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN Bengütürk TV’de (19.08.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman 19 Ağustos 2019 tarihinde Bengü Türk TV’de yayınlanan “Haftaya Bakış” programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirmiştir.

THK Askerilerinin bulunduğu konvoya yapılan saldırı bağlamında Suriye’deki son gelişmeleri değerlendiren Prof Derman, Soçi Mutabakatı’nın bir çıkmaza girdiğini ifade etti. Derman, Astana Ruhu çerçevesinde ülkenin durumunun mutlaka iyileştirileceğini belirterek Eylül ayının sonunda gerçekleşecek İstanbul’daki Soçi Zirvesi’nin bu durumun bir göstergesi olduğunu öne sürmüş ve bu sürece 5’li zirve adı altında Almanya ve Fransa’nın dahil edilmesiyle çıkış noktasının yakalanacağını ifade etmiştir.

Prof. Derman konuyla alakalı olarak Rusya’nın Güvenli Bölge tartışmalarına ve kararına neden sıcak bakmadığını şu şekilde açıklamıştır: “Türkiye’nin Suriye’yle 911 kilometrelik bir sınırı var. Burada Rusya’nın karara karşı olan tavrı ABD ve Türkiye’nin ortak hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye ise bu konuyu tamamen kendi sınır güvenliğiyle ilişkilendirmektedir. Bu kapsamda da karar alıcıların da ifade ettiği gibi Amerika’ya rağmen ya da Amerika’yla birlikte Güvenli Bölge oluşturulmalıdır.”

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz