Tarih:

Paylaş:

ANKASAM Avrasya Masası Kıdemli Araştırmacısı Dr. Abdrasul İSAKOV Bengütürk TV’de (23.03.2019)

Önerilenler

ANKASAM Think Tank Avrasya Masası Kıdemli Araştırmacısı Dr. Abdrasul İSAKOV, Bengütürk TV’de “Türk Dünyası’nda Bu Hafta” Kırgızistan-Tacikistan arasındaki sınır gerginliği hususunda açıklamalarda bulunmuştur. Sorunun sebebinin Sovyet dönemine kadar dayandığını söyleyen İsakov, günümüzde Kırgızistan-Tacikistan arasındaki yaklaşık 900 km’lik sınırın yarısının şu anda sınır sorunu olarak gün yüzüne çıktığını ifade etti. Bağımsızlık döneminde iki ülke arasında yaşanan sınır sorunlarının 100’ü geçtiğini belirten İsakov, 2-3 sene öncesinde dahi sınır muhafızları arasında çatışmaların yaşandığına dikkat çekti.

İsakov, şu anda sorunun hükümetler arası bir boyutta olmadığını belirtirken sınır sorunlarının bir an önce çözülmemesinin ilerleyen dönemde daha büyük sorunlara yol açacağını vurguladı. Bu bağlamda Afganistan’da güçlenen terör örgütlerinin sınır sorunlarından yararlanarak bu bölgelerde rahatça hareket edebildiğini ve bu sebeple özellikle İran ve Türk kökenli halkların yaşadığı Fergana Vadisi’nde çok kolaylıkla provokatif olayların yaşanabildiğini söyledi. Bu tarz olayların yaşanmasının önlenmesi için sınır sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sorunun çözülememesinin altındaki temel nedene de değinen İsakov, 1920’de başlayan sınır paylaşımının etnik kökenler esas alınarak yapıldığını fakat ilerleyen yıllarda sınırların sürekli değiştirildiğini, bundan dolayı da cumhuriyetlerin şu anki sınırları hangi tarihte çizilen sınırları baz alarak belirleyecekleri konusunda anlaşamadıklarını söyledi. İsakov; “İki tarafın yöneticileri de taviz verdi söylemleriyle iç siyaset malzemesi olmak istemediği için sorunun çözümünde çekingen bir tavır takınıyorlar.” diyerek cümlelerini noktaladı.