ANKASAM Baş Danışmanı Prof. Dr. Sencer İMER TV 5’te (12.07.2019)

ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İMER, 12 Temmuz 2019 tarihinde TV 5 Ana Haber programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

S-400 savunma sisteminin önemine değinen Prof. İmer, Türkiye’nin yüksek irtifa savunma sistemine sahip olmadığını hatırlatarak bunu çözebilmek için 2015 yılında ihaleye çıkarak Amerika’dan, Fransa’dan, Ruslardan (S-300) ve Çinlilerden teklifler aldığını hatırlattı. Bu meselenin Türkiye’nin “egemenlik hakkı” olduğunun altını çizen İmer, “Türkiye istediği yerden istediği silahı alabilir.” diyerek ilk hedefin hava savunma sistemini yüksek irtifadan sağlamak istemesi olsa da Türkiye’nin bu teknolojiyi öğrenmesinin de gerekli olduğunu vurguladı. Rusların, bu füze sistemini Türklere ürettirmek istediğini hatırlatan İmer, bu süreçte iki önemli kriterin olduğunu belirterek; ilk kriterin fonksiyonu yerine getirmek, İkinci kriterin ise bunun Türkiye’de üretilmesini sağlamak olduğu yorumunda bulundu. İmer, durumu “Bu hem dışarıya bağımlı olmamızı azaltmak açısından önemli hem de Türkiye’de bir istihdam yaratma açısından önemlidir.” şeklinde açıkladı.

Rusya’nın Türkiye’ye “S-300 yerine daha üst düzey olan S-400 sistemini verelim ve bunun teknolojisini Türkiye’ye aktaralım, Türkiye’de üretilsin, hatta S-500 sistemine de sizi ortak edelim ve füze teknolojisini size getirelim.” ifadelerini hatırlatan Prof. Dr. Sencer İmer, bunun Türkiye için çok önemli fırsat olduğunu dile getirdi. Konuyla alakalı olarak NATO Genel Sekreteri’nin, “Türkiye bu sistemi alabilir, istediği sistemi almak her ülkenin egemenlik hakkıdır. Dolayısıyla Amerikalılardan almak gibi bir mecburiyetiniz yok.” sözlerini tekrarlayan İmer, Amerika’nın bu söylemden rahatsız olduğunu da vurguladı.

S-400’lerin gelişinin 15 Temmuz’dan iki gün önce olmasına dikkat çeken İmer, söz konusu sistemler o tarihte elimiz de olsaydı kendi uçaklarımız Ankara’yı bombalayamayacaktı. Dolaysıyla S-400 füze savunma sistemi ile Türkiye artık iç ve dış tehdit ya da şantaja karşı kendini daha güçlü bir şekilde koruyacaktır. dedi.

G-20 Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmede Trump’ın bahse konu savunma sistemleriyle ilgili olarak “Türkler bu konuda haklıdır.” şeklindeki sözlerini hatırlatan İmer, “Amerika, Türkiye’ye karşı CAATSA dediğimiz yaptırımları uygularsa eğer bunun en hafif olanını yapacaktır. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’yi kaybetmek istemeyecektir.” şeklinde konuştu.

ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer şu sözleriyle konuşmasını sonlandırdı: “ABD, bölgede Türkiye’yi kaybederse Ortadoğu’da var olamaz. İsrail’le, Suudi Arabistan’la, Mısır’la bunu yapamaz. Bu yüzden Türkiye’ye muhtaçtır. Ayrıca Amerika’nın Türkiye’ye olan ihtiyacı, Türkiye’nin Amerika’ya olan ihtiyacından çok daha fazladır.”  

 

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz