ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL K24 TV’de (24.08.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL, 24 Ağustos 2019 tarihinde K24 TV’de dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye’de oluşturulması planlanan “Güvenli bölge” hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Erol, söz konusu atılımın ilk aşamasının iki ülkenin bölgedeki durumla alakalı ortak bir yol haritası oluşturma ve bu kapsamda da sınır güvenliğini esas alan adımlar olduğunu ifade etti. Bu adımların radikal olduğunu fakat Türkiye’nin taleplerine tam olarak cevap vermediğini ifade eden Erol, “Türkiye devamlı olarak Münbiç’e işaret ediyor ve bu hususta verilen sözlerin tutulmadığını dolayısıyla da şu an ucu açık bir süreç devam etse de karar alıcıların karşı tarafla olan geçmişteki bu durumundan dolayı tam anlamıyla bir mutabakat sağlamadığını görmekteyiz.” dedi. Durumu özetleyen Prof. Erol, “Türk-Amerikan İlişkilerinde Güvenli Bölge bağlamından atılan bir adım var. Suriye Krizi’nin dondurmaya ve engellemeye yönelik bir adım olsa da taraflar arasında tam anlamıyla bir güven inşasından bahsetmenin pek mümkün olmaması her iki ülkenin de daha tedrici adımlarla ilerleyeceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Güvenli Bölge hakkında konuşulan teknik konularla ilgili de yorumlarda bulunan Başkan Erol, bölge için 32 km’lik bir derinliğin olması gerektiğinin altını çizerek bu durumun Türkiye’nin “Terör Koridoru” açıklamasıyla alakalı olduğunu ve söz konusu hususu Ankara’nın kırmızı çizgisi olarak nitelendirdi. ABD’nin konuyla alakalı yaptığı açıklamalar hakkında da görüşlerini bildiren Prof. Erol, “ABD bir yandan bölgede PYD/YPG/PKK’ya güvenceler vermeye çalışırken bir yandan da Türkiye’ye güvence vermeye çalışıyor. Bu çok sürdürülebilir bir politika değil. Nitekim ABD bir seçim yapmak durumundadır. Bu seçimin sinyalleri de bir bakıma verilmiştir. Her iki ülkeden de yapılan son açıklamalar, Fırat’ın doğusuna sıkışmış Türk-Amerikan İlişkilerini yeni Ortadoğu ve yeni Suriye bağlamında ortak politikalar yürütme yönündedir.” diyerek sözlerini noktaladı.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz