ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL K24 TV’de

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Körfez anlaşmasının Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya politikalarına yönelik olumsuz bir tablo oluşturmayacağını ifade etti.

K24’e konuşan Prof. Dr. Erol, “Körfez anlaşmasından dolayı Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya’daki mevcut hedeflerinden ve çıkarlarından vazgeçmesi mümkün olmayacaktır” diyerek, şunları kaydetti:

Türkiye hem Akdeniz’de hem Libya’da ve hatta Yunanistan’a karşı çıkarlarını korumaya devam edecektir. Türkiye ile Katar politikaları da devam edecek. Ayrıca Türkiye’nin izlediği olumlu politika bu anlaşmanın yapılmasına katkı sundu. Dolayısıyla bu anlaşmayla birlikte Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik politikaları ters tepmiş durumda. Anlaşmayı isteyenler krizi isteyenlerdi. Çünkü Körfez ülkeleri Katar’a baskı uyguluyorlardı.

Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik sonuç alamadıkları için anlaşmaya yanaştıklarını savunan ANKASAM Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri, Katar’a yönelik uyguladıkları politikadan bir sonuç alamadı Daha da ötesi uyguladıkları politika sürdürülemez hale geldi. Suudi Arabistan’ın içerisinde bulunduğu ekonomi, siyasi ve sosyal koşullara bakıldığında, ülke ciddi anlamda bir krize doğru gidiyor. Yine bu krizlerde BAE’nin Arabistan karşısında net bir pozisyon kazandığı görülüyor. Suudi Arabistan açısından ise bir karar verme durumu söz konusuydu. Mısır’daki sorunlar da normalleşme sürecini kaçınılmaz kılıyordu. Hem Suudi Arabistan hem onunla birlikte hareket ettiği Mısır, BAE ve Bahreyn gibi ülkeler, bu tur krizlerin maliyetlerini daha fazla karşılayamadıkları için anlaşma yaptı.

Erol, “Ben bundan sonra Katar’ın Türkiye’ye ve İran’a yönelik bir politika değişikliği yapacağını beklemiyorum” ifadesini kullandı.

Değerlendirmenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz