ANKASAM Think Tank Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN BENGÜTÜRK TV’de (22.04.2019)

Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN, Fransa’da meydana gelen Notre Dame Katedrali yangınının üzücü olduğunu belirtti ve Sri Lanka’daki patlamaların, terör örgütlerinin dünyayı kaosa sürüklemek istediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Sri Lanka’nın Türkiye ile çok benzer bir tarihi süreç yaşadığını söyleyen Derman, Türkiye’de PKK hareketlerinin iç savaşa dönüşmediğinin ancak Sri Lanka’da iç savaşa dönüştüğünün altını çizdi.

Derman, Fransa’nın “soykırım” tanımasına ilişkin olarak: “Gerçeklerle siyaset çok faklı. Siyasette birtakım tarihi verilerin doğru done olarak ortaya koyulup incelenmesi lazım. Bizim bu konuda net teklifimiz var. Bu tarihçilerin meselesidir, siz de tarihçilerinizi getirin biz de getirelim ortak konuşalım, bakalım, inceleyelim. Arşivler ortada. Zaten bununla ilgili çalışmalar yapıldı. Türk Tarih Kurumu’nun kaç ciltlik yayınları var. Burada mesele çözümsüzlük ve çözülmediği takdirde Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkileri de zora sokuyor. Ermeni diasporasının buradaki amacı zaten çözümsüzlük. Bu durumdan besleniyor. Macron’un tanımasına gelecek olursak, Macron zaten Sarı Yelekliler konusunu üzerinden atamadı. Buradaki amaç popolizm. Halkı başka konulara çekmek. Zaten tanıyan ülkeler de belli. Genelde burada çıkarı olan ülkeler ve diasporanın etkili olduğu ülkeler.” ifadelerini kullandı.

Derman, 25 Nisan’da yapılacak olan Astana Zirvesi’nin önemli olduğunu belirtti. Astana’nın Suriye’deki çözüme giden yolda önemli bir yer olduğunu belirten Derman, Suriye’deki mevcut yönetimin Türkiye hükümetini İdlib meselesinde suçlamasının ancak Türkiye’nin yine de Suriye’de gözlemci olarak seçilmiş olmasının enteresan bir durum olduğunu belirtti.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz