ANKASAM THINK TANK Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman Bengütürk TV’de (26.11.2018)

 26.11.2018 tarihinde Bengü Türk TV’de katıldığı programda Türkiye ve dünya gündemine dair açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN; öncelikli olarak İngiltere’nin halk oylaması sonucunda BREXIT’i kabul etmesinin sonuçlarına ve nedenlerine değinerek; “Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dahi dağıldığı bir sistemde her birlik dağılmaya mahkumdur” demiştir. Avrupa Birliğinin dağılma sürecinin aslında Yunanistan’ın uzun yıllardır içinde bulunduğu ekonomik kriziyle başladığını belirten Derman, İngiltere’nin EUROZONE ve Schengen Anlaşmaları gibi önemli noktalarda birlikten farklı politikalar yürütmesine rağmen, birlikten çıkmasının göründüğü kadar hızlı ve kolay olmayacağını ve belki de çıkma sürecinin etkisinin Londra’da hükümet değişikliğine kadar gidebileceğini vurgulamıştır.

AB’nin özellikle Doğu Bloğuna ait olan ülkeleri birliğe dahil ederek onları entegre etme sürecinde yanlış kararlar verdiğini ve bu sebeple de yanlış bir genişleme politikası izlediğini belirten Derman; İngiltere, Belçika, Fransa ve Almanya dışında kalan ülkelerin AB’den yeteri kadar fayda göremediklerini ve uyum sürecinde de oldukça zorlandıklarını belirtmiştir.

Gündemin bir diğer önemli konusu olan Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna’da yaşanan protestolara da değinen Prof. Dr. Giray Saynur Derman, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin 2015 yılında Rus jetinin düşürülmesinden sonra tekrar iyileşmeye başladığını ve ikili ilişkilerde ilerleme kazanabilmek için Kırım olayında Türkiye’nin çok dikkatli davranarak akıllı bir politika uygulaması gerektiğini belirtmiştir.

Son olarak gündemin en sıcak konusu olan Cemal Kaşıkçı cinayetini değerlendiren Derman, Suudi Arabistan ile Amerika Birleşik Devletleri’nin her zaman çok yakın müttefik olduğunu ve özellikle ABD başkanı Donald Trump’ın kendi kişisel yatırımları için Suudi Arabistan’ı tercih ettiğini ve bunun ülkede çok önemli tartışmalara sebep olduğunu belirtmiştir. Özellikle Türkiye’nin yönünü Orta Doğu ya da Avrupa’ya değil, Türk Cumhuriyetlerine dönmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Giray Saynur Derman, özellikle Suudi Arabistan ile ilişkilere temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtmiştir.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz