ANKASAM Think Tank Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN BENGÜTÜRK TV’de (29.07.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman 29 Temmuz 2019 tarihinde Bengü Türk TV’de yayınlanan “Haftaya Bakış” programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirmiştir.

Prof. Derman, S-400 meselesiyle ilgili olarak şu görüşleri dile getirmiştir: “Milli Savunma anlamında S-400’lere ihtiyacımız olup Birçok S-300 kullanan NATO üyesi ülke gibi Türkiye de bu hava sistemlerinden meşru bir şekilde yararlanma hakkına sahiptir. Sevkiyatın yankıları hem Amerika hem de Avrupa’da halen devam etse de Soğuk Savaş Sonrası oluşan ABD-Rusya kutuplaşması buna karşılık Türkiye’nin son dönemde gerek Astana gerekse de söz konusu sistemlerin alınmasıyla duruşunu netleştirmiştir. Nitekim Uluslararası İlişkilerde ülkeler çıkarlar üzerine politika inşa eder sevgi üzerine değil S-400 ile biz savunmamızı güçlendiriyoruz.”

Sözlerine ABD-Rusya-Türkiye ilişkilerini yorumlayarak devam eden Derman: “ABD ile Kore Savaşı’ndan itibaren birçok kırılma noktası yaşadık. Rusya’yla da dönem dönem bu durum söz konusu oldu. Fakat Türkiye vazgeçilmesi mümkün bir ülke değildir. Gerek Doğu Akdeniz gerekse Suriye meselesi göz önünde bulundurulduğunda Türkiye her iki ülke ile de stratejik olarak dengeli bir ilişki kurmaktadır ve kurmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz