ANKASAM Think Tank Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN Habertürk TV’de (25.04.2019)

Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN 25 Nisan 2019 tarihinde katılmış olduğu Habertürk Nedir Ne Değildir? programında değerlendirmelerde bulunmuştur.

Derman, dış politikanın, iç politikadaki olayların bir sonucu olduğunu belirtti ve iç politikadaki belirsiz konuların bir an önce toparlanıp bir netliğe kavuşturulmasının ve Türkiye’nin dış politikadaki sorunlarına odaklanmasının önemini vurguladı.

Derman Türkiye İttifakı konusuna ilişkin olarak “Herkesin aynı görüşte olması mümkün değil. Ancak burada amaç Türkiye’nin geleceği, iç dış ve dış tehditleri bertaraf etmekse her şekilde herkes var olmalı. Her şeyden önce bunu konuşmalıyız. Yani Türkiye’nin önündeki sorunları aşmanın yolu ayrışmaktan geçmiyor, kutuplaşmaktan geçmiyor birleşmekten geçiyor.” ifadelerini kullandı ancak Türkiye İttifakı kavramının çok yeni bir kavram olduğunu ve henüz netleşmediğini de sözlerine ekledi. Derman artık yerel seçim tartışmalarını bir kenara koyup istikrar dönemine girmemiz gerektiğini ve politikada yerimizi almamız gerektiğini ifade etti.

Derman, Türkiye’nin eskisinden daha problemli bir dönemde olduğunu belirterek tüm dünyanın gözlemi altında olduğunu ve iç politikadaki karışıklıkların da yine bize olumsuz şekilde yansıdığını belirtti. Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesine gitmesinin Türkiye İttifakı üzerinden yorumlanması konusunda Derman: “Birlikte hareket edilmesi için bir fırsat olabilir ama şu ortamda değil. Türkiye İttifakı yeni bir söylem, altyapısını bilmiyoruz, netlik kazanmadı. Sayın Bahçeli’nin bu konuda net bir açıklaması yok, ortada bir cumhur ittifakı var, bundan sonraki söylemlerde ne gibi hareket edilir bunları da bilmiyoruz. Bir cenaze üzerinden yorum yapmamız şu aşamada çok erken. Ama ilerde işbirliği olabilir mi? Olabilir.” ifadelerini kullandı.

Derman, YSK’nın İstanbul kararına ilişkin olarak illegal bir durum varsa seçimlerin iptal edileceğini, yoksa mevcut konjonktürde devam edilmesi gerektiğini söyledi. Seçimlerin siyaseten tekrar edilmesinin çok iyi bir durum olmadığını vurgulayan Derman, bir kanunsuzluk varsa bunun ortaya çıkması gerektiğini belirtti ve bütün olasılıkların YSK’nın seçimleri iptal etmesi durumda değerlendirilebileceğini sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz