ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Kanal B’de (19.07.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL, 19 Temmuz 2019 tarihinde Kanal B Güncel programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Erbil’de Türk diplomatlara yapılan saldırı hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Erol, “Bu bir sürecin sahaya yansıması/sonucudur. Burada verilmeye çalışılan bir mesaj ve gözdağı vardır. Türkiye, bölgede adı konulmamış bir savaşın içindedir ve bu bağlamda bütün ülkeler bir şekilde bundan etkilenmektedir. Türkiye krizin merkezinde olup yeni uluslararası sistemin inşasında ‘bende varım’ demekte; taleplerini ve endişelerini ortaya koymakta olduğunu gösteren bir duruş sergilemektedir.” açıklamalarında bulundu.

Pençe Operasyonu’nun genişlediğinden de bahseden Başkan Erol, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyi ağırlıklı olmak üzere operasyonlarını arttırdığını, Suriye’nin kuzeyindeyse Amerika’yla yeni bir krize gidildiğini belirtmiştir. Türkiye’nin S-400’ler kararının F-35, NATO ve Türk-Batı ilişkileri bağlamında yeni bir sürece girildiğini vurgulayan Erol, bunun söz konusu operasyonlarla bağlantısını şu şekilde açıklamıştır: “Türkiye’ye S-400 konusunda geri adım attırılmaya çalışılmaktadır. 1 Mart ve Çuval Teskeresi olaylarında olduğu gibi Türkiye’nin sahadaki varlığından duyulan rahatsızlık özellikle Türk-Amerikan ilişkilerinde kopmaya yönelik bir durumun varlığı, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyi başta olmak üzere Suriye ve benzeri Ortadoğu merkezli Batı projelerine karşı verdiği bu geri adımın istenmesi için yeterli gerekçelerdir.”

Askıya alınan “F-35’ler” hakkında konuşan Erol, böyle bir hususun olmadığını, askıya alınanın Türkiye-Amerikan ilişkileriyle Türkiye-NATO ilişkileri oluğunu F-35 veya S-400’lerin burada sembolik bir anlamı olduğunu ifade etti. Erol, “Amerika ve NATO’nun ‘Türkiye neden  S-400 almak zorunda hissetti?’ sorusunun cevabını anlaması gerekli. Türkiye’yi S-400’e iten sebebin Türk hava savunmasındaki boşluk ve Amerika’dan olumlu bir cevabın gelmemesiyle başka adreslere yönelmesidir.”

Başkan Erol sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Burada askıya alınan, Türk-Amerikan ilişkileri, Türk-Batı ilişkileri, Türkiye-NATO ilişkileridir. Türkiye açısından tehdidin yönü ve kaynağı değişmiş vaziyettedir. F-35’leri vermezlerse Türkiye başka savaş uçaklarına yönelecektir ki bunun yakın zamanda medyadaki yansıması Türkiye’den yapılan açıklamaların F-35’lerin muadili olarak Su-57’lerin gösterildiği ve Ankara’nın bu tarafa doğru bir yönelim içerisinde olduğudur.”

 

 

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz