ANKASAM Think Tank Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol Kanal B’de (29.03.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL 29.03.2019 tarihinde Kanal B’de dış politikadaki son gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Erol, ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını S-400 füzelerinin teslimatının gerçekleşmemesine bağlayan bir tasarıyı senatoya sunmasının, Türkiye açısından ne ifade ettiğine dair görüşlerini beyan etti. Bu bağlamda Türkiye’nin S-400’ler konusundaki net tavrının sebebini Türkiye’nin tehdit algısının kaynağının değişmesiyle açıkladı. Türkiye’nin caydırıcı güç olma konusunda bir arayış içerisinde bulunduğunu ve bu caydırıcılığı da ancak başka bir silah sistemiyle yapabileceğini vurguladı. Ayrıca Başkan Erol, Türkiye’nin bir uçak sistemi arayışıyla değil bir hava savunma sistemi arayışıyla yola çıktığının altını çizdi.

Programın devamında Venezuela’daki son gelişmeleri yorumlayan Erol, bu zamana kadar ABD’nin yakın çevresinde rahatça hareket edebildiğini ancak son yapılan açıklamaların Rusya’nın ve diğer güçlerin Amerikan yakın çevresinde azımsanamayacak bir mevzi kazandığını gösterdiğini ifade etti. Açıklamalarında “Venezuela yeni Soğuk Savaş’ın yeni Küba’sı” ifadelerine yer veren Erol, ABD’nin Rusya’nın oradaki varlığını ciddi anlamda önemsediğini ve bunu kendi çıkarlarına yönelik bir tehdit olarak gördüğünü vurguladı. Ayrıca Erol, Amerikan yakın çevresinin Küba Savaşı sonrası ilk defa ciddi anlamda bir Rus varlığı ve meydan okumasıyla karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Avrupa-Çin ilişkileri açısından da değerlendirmelerde bulunan Erol, Çin’in ABD’ye karşı geliştirdiği bir stratejisi olduğunu söyledi. Erol bu bağlamda, Çin’in Kuşak-Yol olarak adlandırdığı bu stratejiye göre Amerika’nın denizlere yönelik hakimiyetinin darbe alacağına ve Çin’in, ABD’nin iki sac ayağından biri olan Avrupa ayağına darbeler vurabileceğiyle ilgili sinyaller verdiğine dikkat çekti. Dolayısıyla Çin’in yavaş yavaş Amerika’yla olan mücadelesini kendi yakın çevresinden çıkararak özellikle Avrupa’da daha aktif işbirlikleriyle kendi mücadele alanını genişletmek istediğini belirtti. Erol sözlerine “Düne kadar Çin’in temel stratejisi işbirliği adı altında bir rekabetti ama bugün işbirliği adı altında bir mücadele olarak kendini gösteriyor.” diyerek son verdi.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz