Tarih:

Paylaş:

Çin ve Pakistan, madencilik, petrol ve gaz işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştı

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

İki ülkeden yapılan ortak açıklamaya göre, Çin ve Pakistan madencilik işbirliğini artırma ve madenciliğin geliştirilmesi ve endüstriyel işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik bir anlaşmanın uygulanmasını teşvik etme konusunda anlaştı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin önemli bir parçası olan milyarlarca dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) kapsamındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla 4-8 Haziran tarihleri arasında Pekin’i ziyaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ortak bildiriye göre, iki ülke Çinli firmaların Pakistan’ın madencilik sektörüne yatırım yapmasını teşvik edecek ve cevherlerin derinlemesine işlenmesi de dâhil olmak üzere madencilik endüstrisi parklarının planlanmasını güçlendirecek.

Açıklamada, Çin’in Pakistan’la deniz petrol ve gaz kaynakları ve doğal gaz hidratları gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceği ve Çinli firmaları Pakistan’daki açık deniz petrol ve gaz bloklarının geliştirilmesine katılmaya teşvik edeceği belirtildi.

https://www.reuters.com/markets/asia/china-pakistan-agree-strengthen-mining-oil-gas-cooperation-2024-06-09