Tarih:

Paylaş:

Çin-AB zirvesi Pekin’de yapılacak

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, 4 Aralık 2023 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin ve Avrupa Birliği (AB) arasında mutabık kalındığı üzere 24. Çin-AB Zirvesi’nin 7 Aralık 2023 Perşembe günü Pekin’de düzenleneceğini duyurdu.

Hua yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geleceğini söyledi.

Açıklamaya göre Çin Başbakanı Li Qiang, Charles Michel ve Ursula von der Leyen zirveye birlikte başkanlık edecek.

Yıllık zirve, Çin ve AB arasında kapsamlı stratejik ortaklığın kurulmasının 20. yıldönümüne ve iki tarafın liderleri arasında bu toplantı mekanizmasının kurulmasının 25. yıldönümüne denk geliyor.

Pazartesi günü öğleden sonra Pekin’de düzenlenen olağan basın brifinginde konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Wang Wenbin, Çin ve Avrupa’nın rakip değil, ortak olduğunu ve ortak çıkarlarının farklılıklarından çok daha ağır bastığını yineledi.

Wang Wenbin, yüzyıldır görülmemiş hızdaki değişimlere, çalkantılı bir uluslararası duruma, dünya ekonomisindeki büyüme ivmesinin azalmasına ve artan küresel zorluklara dikkat çekerek Çin-AB ilişkilerinde hem fırsatlar hem de zorluklar olduğunu söyledi.

Wang Wenbin, zirvenin Çin-AB ilişkileri için geçmişi ileriye taşımak ve yeni bir geleceği başlatmak gibi önemli bir rol oynamasını umduklarını söyledi.

Sözcü, iki tarafın stratejik iletişim yoluyla anlayış ve karşılıklı güveni arttırması, inovasyon yoluyla karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini güçlendirmesi, diyalog ve istişare yoluyla sorunları çözmenin yollarını keşfetmesi ve küresel zorlukları ele almak için birlikte çalışmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynkak: https://news.cgtn.com/news/2023-12-04/China-EU-leaders-meeting-to-be-held-in-Beijing-1pg5l9BgVvG/index.html