Tarih:

Paylaş:

Çin, boru sistemini genişletiyor ve Rusya’nın gaz talebi artıyor.

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin-Rusya Bölgesel Ekonomi Araştırma Enstitüsü Başkanı Song Kui, Çin’de Rus gazına olan talebin, ülkenin gaz ağının genişlemesi ve çevre dostu enerji kaynaklarına geçişle birlikte artacağını söyledi.

Global Times Gazetesi’nin aktardığına göre Song Kui, “Giderek daha fazla sayıda Çin şehri kömür ve petrolü terk ederek çevre dostu doğal gaza geçtikçe, karbon zirvesine ve nötrlüğe ulaşmaya çalıştıkça, Çin pazarındaki talep keskin bir şekilde artıyor” dedi. Sözlerinin devamında Song Kui, “Gaz boru hattı inşaatı Yangtze Deltası’ndaki şehirlere ve nihayetinde Şanghay’a ulaştığında, Rus gazına olan talebin daha da artacağı açıktır.” diye konuştu.

Uzman, Çin-Rusya ticari ve ekonomik ilişkilerinin son dönemdeki dinamik gelişimine de değindi. Özellikle tarım ve elektromekanik ürünlerin tedariki sektörlerinde güçlenen temaslara dikkat çekti.

Bununla birlikte Song Kui, enerji alanındaki ortak çabaların iki ülke arasındaki “ekonomik ve ticari etkileşimin merkezi unsuru” olmaya devam etmesini bekliyor. Ayrıca doğal gaz sektöründeki ikili projelerin “canlı bir işbirliği alanı” olacağını vurguladı.

Çin Petrol ve Gaz Boru Hattı Ağı Şirketi, daha önce yaptığı açıklamada, “Sibirya’nın Gücü” boru hattı üzerinden Rus gazı tedarikinin bu yıl 20 milyar metreküpü aşarak rekor seviyeye ulaştığını bildirmişti. Tesisin dört yıl önce devreye alınmasından bu yana da Rus gazı tedariki 50 milyar metreküpü aştı.

Kaynak: https://tass.com/economy/1715663