Tarih:

Paylaş:

Çin, uzayda silahların kontrolüne ilişkin yasal bir belgenin oluşturulması için destek çağrısında bulundu

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin Dışişleri Bakanlığı, 6 Aralık 2023 Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilgili ülkeleri uzayda silahların kontrolüne ilişkin yasal bir belge için yürütülen müzakerelere destek vermeye ve katılmaya çağırdı.

Pekin’de düzenlenen olağan basın brifinginde konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bazı ülkelerin teknik gerekçelerle yasal bir belgenin müzakere edilmesine ilişkin temel yaklaşımı kabul etmeyi uzun süredir reddettiğini ve hatta uzayda bir silahlanma yarışının önlenmesine ilişkin temel mutabakatı sorguladığını belirtti.

Wang’ın açıklamaları, 4 Aralık 2023 Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Çin ve Rusya tarafından sunulan “Uzaya ilk kez silah yerleştirilmemesi” başlıklı karar tasarısını 127 lehte oyla kabul etmesinin ardından geldi.

1978 yılından bu yana silahsızlanmaya ayrılan ilk BM özel oturumunda konuşan Wang, uzayda güvenlik ve barışın korunması ve bir silahlanma yarışının önlenmesinin uluslararası toplumun uzun vadeli ortak arzusu olduğunu söyledi.

Kaynak: https://news.cgtn.com/news/2023-12-06/China-calls-for-legal-instrument-on-arms-control-in-outer-space-1pjQNwqw58s/index.html