Tarih:

Paylaş:

Çin ve Orta Asya ülkeleri, İşbirliği Mekanizması Sekretaryası’nı kurdu

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin ve beş Orta Asya ülkesi (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan), Çin’in Shaanxi eyaletindeki Xi’an şehrinde bir tören düzenleyerek Çin-Orta Asya işbirliği mekanizmasının sekretaryasını hayata geçirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Jeenbek Kulubaev, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Rashid Meredov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov tebrik mektuplarını gönderdi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi olan Wang, dört yıl önce başlatılan Çin-Orta Asya mekanizması kapsamında Çin ve Orta Asya ülkeleri arasındaki işbirliğinden övgüyle söz etti.

Wang, sekretaryanın kurulmasının Çin ve Orta Asya ülkelerinin devlet başkanları tarafından varılan mutabakatın hayata geçirildiğini gösterdiğini ve uluslararası topluma altı ülkenin kalkınma ve işbirliği için birlikte çalışma konusundaki kesin kararlılığını ortaya koyduğunu söyledi.

Wang, tüm tarafların ortak desteğiyle sekretaryanın sorunsuz ve etkin bir şekilde çalışacağına ve Çin-Orta Asya mekanizmasının güçlenerek altı ülke halkına daha fazla fayda sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

https://english.news.cn/20240330/6278600155fc4214af95c331f58c56bc/c.html