Tarih:

Paylaş:

Çin ve Vietnam denizde barış ve istikrarı birlikte koruma konusunda anlaştı

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Vietnamlı mevkidaşı Bui Thanh Son, Cuma günü ülkelerinin denizde barış ve istikrarı ortaklaşa koruyacakları konusunda mutabık kaldılar.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi olan Wang, Hanoi’de Bui Thanh Son ile yaptığı görüşmede Çin ve Vietnam’ın denizde karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini aktif bir şekilde teşvik etmesi, dış güçlerin müdahalesini önlemesi, Güney Çin Denizi’nde Davranış Kurallarına ilişkin istişareleri hızlandırması ve Güney Çin Denizi’ni bir barış ve işbirliği denizi haline getirmesi gerektiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı, benzer görüşlülük ve ortak bir geleceğin Çin-Vietnam ilişkilerinin belirgin özellikleri olduğunu söyledi. İki tarafın ve iki ülkenin yakın üst düzey değişimlere ve akraba ziyareti gibi sık temaslara tanık olduğunu, bunun da Çin-Vietnam ilişkilerinin yüksek düzeyini ve özel doğasını tam olarak gösterdiğini kaydetti.

Çin ve Vietnam’ın aynı sosyal sisteme, ortak ideallere ve inançlara sahip olduğunu belirten Wang, yeni bir konumlandırma tanımlamanın ve ilişki için yeni hedefler belirlemenin sadece ilişkilerin gelişmesi için yeni umutlar açmakla kalmayacağını, aynı zamanda insanlığın barış ve ilerleme davasına da yeni katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Wang, iki ülkenin dışişleri departmanlarının, iki tarafın liderleri tarafından varılan stratejik mutabakatı uygulamak, partiler arası değişimleri ve yönetimde deneyim alışverişini güçlendirmek ve çeşitli alanlarda pratik işbirliğinde yeni bir artış başlatmak için çeşitli departmanları ve alt ulusal hükümetleri teşvik etmesi, desteklemesi ve koordine etmesi gerektiğini vurguladı.

Çok taraflı arenada, Çin ve Vietnam’ın uluslararası eşitlik ve adaleti ortaklaşa korumak için birbirlerini yakından koordine etmeleri ve desteklemeleri gerektiğini söyledi.

Bui Thanh Son, ikili ilişkilerin sağlıklı, istikrarlı ve kalıcı gelişimini teşvik etmeyi ve bağları yeni zirvelere taşımayı umduklarını söyledi.

İki ülkenin dışişleri bakanlıklarının yakın işbirliği içinde çalışabileceğini, çeşitli alanlarda işbirliğini koordine etme ve teşvik etme rolünü iyi oynayabileceğini, her düzeyde üst düzey değişim ve alışverişleri güçlendirebileceğini ve tarım ürünleri, bağlantı, yüksek bilim ve teknoloji, turizm ve diğer alanlarda pratik işbirliğini derinleştirebileceğini söyledi.

Vietnam Dışişleri Bakanı, uluslararası ve bölgesel meselelerde Çin tarafı ile koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye ve iki ülke arasındaki üst düzey mutabakata uygun olarak denizde barış ve istikrarı korumaya istekli olduğunu söyledi.

Kaynak: https://news.cgtn.com/news/2023-12-02/China-Vietnam-agree-to-jointly-maintain-peace-stability-at-sea-1pcw81yXMJO/index.html