Tarih:

Paylaş:

Güney Kore ve ABD, F-35 savaş uçaklarıyla ortak hava tatbikatı düzenledi

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Kuzey Kore tehditlerine karşı caydırıcılığı sağlamak amacıyla Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, gelişmiş F-35A savaş uçaklarıyla ortak bir hava tatbikatı düzenledi.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, her iki tarafın son nesil hayalet savaş uçaklarının yanı sıra Güney Kore’nin KF-16, F-15K ve diğer uçaklarının da katıldığı tatbikatta ortak operasyonel kabiliyetlerin geliştirilmesine odaklanıldı. Tatbikat sırasında F-35A’ların, simüle edilmiş düşman uçaklarını ve seyir füzelerini durdurmak gibi savunma amaçlı karşı hava manevraları konusunda eğitim almak üzere ortak bir ekip oluşturduğu belirtildi.

Güney Kore’de konuşlu ABD Hava Kuvvetleri birimlerinin F-35’leri kullanmadığı tatbikata katılmak üzere ABD savaş uçakları çarşamba günü Japonya’nın Okinawa kentindeki Kadena Hava Üssü’nden Seul’ün 60 kilometre güneyindeki Pyeongtaek’te bulunan Osan Hava Üssü’ne geldi.

Ortak tatbikat, Pyongyang’ın 14 Şubat’ta birden fazla seyir füzesi ateşleyerek bu yılki beşinci füze fırlatışını gerçekleştirmesinin ardından gerçekleşti.

https://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2024/02/205_369366.html