Tarih:

Paylaş:

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını engellemek amacıyla görev gücü oluşturdu

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve ABD’nin, Kuzey Kore’nin yasadışı nükleer ve füze programlarını finanse etmesini etkili bir şekilde engellemek için bir görev gücü başlattığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Güney Kore-ABD İkili Geliştirilmiş Engelleme Görev Gücü’nün açılış toplantısı diplomasi, istihbarat, yaptırımlar ve denizcilik engelleme alanlarında 30’dan fazla yetkilinin katılımıyla salı günü Washington’da gerçekleştirildi.

Toplantıda iki taraf Kuzey Kore’nin rafine petrol tedarikiyle ilgili yaptırımları delmeye yönelik yasadışı çabalarına karşı koymanın yollarını tartıştı ve BM tarafından belirlenen sınırı aşan rafine petrol ithalatının BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini vurguladı.

Taraflar ayrıca Kuzey Kore’nin Rusya da dahil olmak üzere petrol tedarik etme kabiliyetine karşı koymak için yakın işbirliğine duyulan ihtiyacın altını çizerek, bunun münzevi ülkenin askeri hazırlığına ve silah geliştirmesine doğrudan katkıda bulunduğunu belirttiler.

https://www.koreaherald.com/view.php?ud=20240327050150