Tarih:

Paylaş:

Güney Kore ve OECD, dijital toplum girişimini bu hafta başlatıyor

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Güney Kore Bilim Bakanlığı, pazar günü yaptığı açıklamada, Güney Kore ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından ortaklaşa yürütülen bir dijital toplum girişiminin, yapay zeka (YZ) ve dijital teknolojiler konusunda küresel yönetişimi tartışmak üzere bu hafta resmen başlayacağını söyledi.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na göre, pazartesi günü açılacak olan girişim, OECD üyelerinin ortak refah için dijital bir toplum oluşturmalarına yardımcı olmayı amaçlayan küresel bir politika platformu olarak işlev görecek.

Bakanlık, yeni bir dijital düzenin kurulması için özgürlük, adalet, güvenlik, yenilikçilik ve dayanışmadan oluşan beş ilke etrafında dönen “Dijital Haklar Bildirgesi”ni ve girişimin OECD üyelerine tanıtmayı planladığını söyledi.

Dijital haklar bildirgesi, yapay zeka ve dijital teknolojilerin evriminden kaynaklanan olası risklere yanıt vermek için uygun bir düzenleyici sistem oluşturma çabalarının bir parçası olarak geçen yıl Güney Kore Hükümeti tarafından önerilmiştir.

https://en.yna.co.kr/view/AEN20240519001000320?section=national/politics