Tarih:

Paylaş:

Gürcistan’ın AB Entegrasyon Komisyonu, 2024 Eylem Planı’nı onayladı

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze başkanlığında toplanan Gürcistan Avrupa Birliği Entegrasyon Komisyonu, salı günü ülkenin AB entegrasyonuna yönelik 2024 Eylem Planı’nı kabul etti.

Gürcistan Hükümeti’nden yapılan açıklamada, ilgili tüm kurumların katılımıyla oluşturulan eylem planının, 2014 yılında AB’yle imzalanan Ortaklık Anlaşması’nda öngörülen tüm yönleri içerdiği belirtildi.

Kobakhidze, Gürcistan’ın Avrupa’ya entegrasyonunun Hükümetin “en önemli önceliklerinden biri” olduğunu vurguladı ve ülkenin temel hedefinin yakın gelecekte blokla katılım müzakerelerini başlatmak olduğunu kaydetti.

Toplantı katılımcıları, Avrupa Konseyi tarafından belirlenen dokuz öncelikli eylem planını, Gürcistan’ın Tek Avro Ödemeler Alanı’na üyeliğiyle ilgili yeni gereklilikleri ve AB ile yasal yakınlaşma sürecinin planlanması, uygulanması ve izlenmesi için gerekli etkin tedbirleri gözden geçirdi.

Komisyon toplantısında ayrıca derin ve kapsamlı bir serbest ticaret alanı ilkeleri temelinde Avrupa tek pazarına entegrasyon perspektifleri de ele alındı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Teimuraz Janjalia ve Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Levan Davitashvili, Gürcistan’ın AB entegrasyonuna yönelik 2023 eylem planının uygulanmasına ilişkin yıllık raporu sundu.

https://agenda.ge/en/news/2024/38428#gsc.tab=0