Tarih:

Paylaş:

Kazakistan, Türkmenistan üzerinden Afganistan’a alternatif bir rota geliştiriyor

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Trend’in haberine göre, Başbakan Yardımcısı Serik Jumangarin, Kazakistan’ın ticaret hacmini 1 milyar dolardan 3 milyar dolara çıkarmak için Türkmenistan üzerinden Afganistan’a alternatif bir rota geliştirdiğini söyledi.

“Şu anda Afganistan ile ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar dolar. Görevimiz 3 milyar dolara ulaşmak. Lojistik hazırlıklar olmadan bu mümkün değil. Şu anda Afganistan’a giden ana rota Özbekistan üzerinden geçiyor, ancak Türkmenistan üzerinden alternatif bir rota da geliştiriliyor” dedi.

Aktau’nun haziran ayı sonuna kadar Afgan temsilcilerin katılımıyla ilk ticaret ve lojistik forumuna ev sahipliği yapacağını da sözlerine ekleyen Jumangarin, Afganistan’dan bir heyetin ağustos ayı başında Almatı’da bir sergi açması ve ürünlerini satmasının beklendiğini söyledi.

Son olarak Jumangarin, “1-5 Ağustos tarihleri arasında, geçen yıl olduğu gibi Afgan iş insanlarından oluşan büyük bir heyet bekliyoruz. Bu kez sergi ve satışlarını Almatı’da yapmak istediklerini ifade ettiler” ifadelerini kullandı.

https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3910740.html