Tarih:

Paylaş:

Türkmenistan, “Sputnik Light” aşısını kayda geçiren ilk ülkelerden biri oldu

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı “Sputnik Light” aşısını tescil ettirdi ve kullanımı için ilgili sertifika verdi.

Böylece Türkmenistan, Rus aşıları “Sputnik V”, “EpiVacCorona” ve “Sputnik Light”ın ülke genelinde kullanımını onaylayan ilk ülkelerden biri oldu.

Bu tedariklerle olan aşılama, halkın daha hızlı bağışıklık geliştirmesini sağlayacaktır. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’na (RDIF) göre, “Sputnik Light” yaklaşık olarak %80 oranında etkinliğe sahiptir. Bu oran, iki bileşenli diğer aşıların oranından daha fazladır.

Türkmenistan, bugüne kadar 600.000 dozdan fazla iki bileşenli aşı “Sputnik V” satın almıştır. Ayrıca, aşının daha fazla tedarik edilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun önde gelen viroloji merkezleriyle aktif olarak işbirliği yaptığı bilinmektedir. Türkmenistan’da “Sputnik Light” aşısının tescil edlmesi, iki ülkenin bulaşıcı hastalıkların yayılmasına karşı mücadelesindeki ortaklığının bir sonucudur.