Tarih:

Paylaş:

Wang Yi, Lavrov ile ikili ilişkileri ve BRICS işbirliğini görüştü

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, pazartesi günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile ikili ilişkiler ve BRICS işbirliği konularını görüştü.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi olan Wang, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin’e yaptığı son ziyaretin büyük bir başarı olduğunu belirterek her iki tarafın da iki ülkenin üst düzey liderleri tarafından varılan önemli mutabakatı tam olarak uygulaması ve iki devlet başkanının stratejik rehberliği altında çeşitli alanlarda işbirliğini ilerletmesi gerektiğini söyledi.

Wang, Çin-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesinin her iki tarafın da temel çıkarlarına dayalı, küresel eğilimler ve zamanın gidişatıyla uyumlu stratejik bir tercih olduğunu belirterek bunun herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadığını ve dış güçler tarafından rahatsız edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Wang, Çin’in stratejik odağı korumak, işbirliği potansiyelini keşfetmek, dış baskılara yanıt vermek ve ikili ilişkilerin sağlam ve sürekli ilerlemesini teşvik etmek için Rusya ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

BRICS’i yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler arasında birlik ve işbirliği için önemli bir platform olarak nitelendiren Wang, genişletilmiş BRICS mekanizmasının daha adil ve makul bir küresel yönetişim sisteminin oluşturulmasında önemli bir rol oynayacağını söyledi.

https://english.news.cn/20240610/247bc570098649f18cff7877361b79bd/c.html