ANKASAM Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN Bengütürk TV’de (26.08.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN, 26 Ağustos 2019 tarihinde Bengütürk TV Haftaya Bakış programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirmiştir.

Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler bağlamında Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendiren Prof. Derman, uluslararası ilişkilere pragmatik olarak bakılması gerektiğini bu şekilde bir bakış açısıyla da Rusya’yla olan enerji, askeri, ekonomi alanlarındaki anlaşma ve işbirliklerinin varlığının söz konusu ülkeyle olan bağı koparamayacak kadar güçlü olduğunu belirtti. Özellikle TSK konvoy saldırısı ve Suriye bandından ilişkilere bakan Derman, şu ifadeleri kullandı: “Rusya’nın olaylara bakışı Türkiye gibi değil, PKK’nın söz konusu ülke tarafında karşılık bulması ayrıca yerel yönetim güçlerinin yine Ruslar tarafından desteklenmesi gibi algı farklılıkları var. Bunun dışında Karabağ konusunda Ermenilerin desteklenmesi ve Kırım’ın ilhakı gibi uyuşmazlıkları da mevcut. Fakat Türkiye, tüm bunlara rağmen yeni bir sayfa açmaya istekli. Özellikle, Uçak Krizi ve sonrasında Astana Ruhu’yla gelişen iki ülke ilişkileri stratejik ortaklık olarak tanımlanabilir.”

Türk-Rus İlişkilerine ABD üzerinden de yorum getiren Derman, sürekli olarak İdlib merkezli şehit haberlerinin gelişini güvenli bölgenin zaruri bir ihtiyaç olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Bunun için Türkiye’nin ittifak yapacağı kişiye karar vermesi gerektiğini ve bu süreçte Rusya’yla uyuşmadığını ifade eden Prof. Derman, ABD’yle olan güvenli bölge anlaşmasının gerekliliğini vurguladı. Özellikle son günlerde sıkça bahsedilen bölgeden bir göç dalgasının geleceği, hem enerji hem de ekonomik durumların ortada olduğu bu atmosferde ivedi bir çözümün gerektiğini bu yüzden de Türkiye’nin bu pragmatik hareketinin gerekliliğini öne sürdü.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz