ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL Akit TV’de (17.07.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL, 17 Temmuz 2019 tarihinde Akit TV Ankara Kulisi programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Erbil’de Türk diplomatlara yapılan saldırı hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Erol, “Burada doğrudan doğruya Türkiye Cumhuriyeti’nin konsolosluk görevlisinin hedef alınması ile Türkiye Cumhuriyeti’ne bir mesaj niteliğindedir. Türk-Amerikan ilişkileri tarihinde yerini koruyan Çuval Krizi’nin hatırlanması gerekmektedir. Karşı taraf ABD’ye şu anlatmaktadır, ‘Sizinle saha içinde ve saha dışında her türlü mücadeleye, savaşa hazırım.” ifadelerini kullandı. Erol, diplomatların hedef alınmasının oldukça sistematik, bilinçli ve Ankara’ya çok daha net mesaj verilmeye çalışıldığı anlamlarının içerdiğini söyleyerek oldukça önem atfedilmesi gerektiğini vurguladı.

Pentagon’un F-35 Projesi açıklaması hakkında konuşan Erol, “Açıklamaya baktığımız da kullanılmış olan askıya alındı ifadesi daha önce de söz konusu tarafın söylemleri arasında yer almıştır. Türkiye’nin politikasında devamlılık göstermesi sonucunda tekrar bu ifadenin kullanılması proje kapsamından tamamen çıkarılarak sistemin dışına itilme ve bundan sonra daha farklı yeni bir süreç başlayacağı anlamlarını taşımaktadır.” dedi. Bunun bir ihtar olduğunu ama Türkiye’nin buna hazırlıklı olduğunu söyleyen Başkan Erol, Türkiye’nin Amerika kaynaklı tehdit algılarına yönelik bir tercihte bulunduğunu öne sürdü. Bu tercihin bir tarafında F-35 diğer tarafında S-400’lerin olduğunu söyleyen Erol, “Tehdidin kaynağı Amerika ve İsrail olunca Türkiye bunu bertaraf etmeye yönelik olarak çok kısa sürede caydırıcılığını arttırmak suretiyle S-400’leri almıştır.” şeklinde konuştu.

 

 

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz