ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL On4 TV’de (29.08.2019)

ANKASAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin EROL, 29 Ağustos 2019 tarihinde On 4 TV İşin Özü programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya temaslarını değerlendirmiştir.

Bu ziyaretin 16 Kasım 2001 tarihinde imzalanan Avrasya’da İşbirliği ve Eylem Planı’nın Kararlılığının ve işlerliğinin bir göstergesi olduğunu ifade eden Prof. Erol, 11 Eylül sonrası ABD’nin Avrasya müdahalesini ortak tehdit olarak algılandığını ifade etti. Bu eylem planı üzerinden ziyareti yorumlayan Erol, iki ülkenin tek kutuplu dünya eleştirisi ve çok kutupluluktan yana olduklarını gösterdiğini öne sürdü. İki ülke ilişkileri hakkında değerlendirmelerini sürdüren Başkan Erol şu ifadeleri kullandı: “Bu bağlamda son dönemde daha net bir şekilde görülen Türk-Rus yakınlaşması aslında 2001’den beri hedeflenen bir husustur. Bu hedefin bir diğer ayağı ise Astana Ruhu kapsamında olan Türkiye-Rusya-İran ortaklığıdır. Bu işbirliği kendi içerisinde birtakım hassasiyetler barındırsa da sürekliliğini içinde bulunduğumuz yıla kadar getirmiştir. Nitekim İdlib merkezli Suriye’deki son durum da bunun göstergesidir.”

Ziyaretin bir diğer konusu olan Türkiye’nin Rusya’dan yeni bir savaş uçağı alıp almayacağını da değerlendiren Erol, Rusya’nın Türkiye’yi kilit ülke olarak gördüğü hem Ortadoğu bağlamında hem de ABD bağlamında söz konusu ülkeyi kaybetmek istemediğini ifade ederek mevcut uçak sistemleriyle Amerika’dan bağımsız ve kendisine daha yakın bir Türkiye hedeflediğini öne sürdü.

 

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz