ANKASAM Think Tank Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN BENGÜTÜRK TV’de (15.04.2019)

 ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN 15.04.2019 tarihinde Bengü Türk TV’de yayınlanan “Haftaya Bakış” programında gündemdeki dış politika konularıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, öncelikli olarak 8. Moskova Zirvesi’nin önemi üzerinde durmuştur. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘in Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirdikleri buluşmanın özellikle S-400 alımı ile ilgili önemli bir gelişme olduğunu belirterek artık geri dönüşün söz konusu olmadığını eklemiştir.

Rusya ile ilgili diğer önemli konulardan olan Türk Akım Projesi kapsamında deniz hattının tamamlanmasının ardından kara hattının da tamamlanacağını açıklayan Derman, ayrıca yaklaşık 1300 girişimcinin iki ülke arasında ekonomik ve sosyal etkileşimi arttıracağının altını çizerek özellikle Rus jetinin düşürülmesinin ardından bu yıl turizmde Rus turist olarak çok önemli büyüme beklendiğini belirtmiştir. Bunlara ilave olarak ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman, bu yılın 2019 Rusya- Türkiye Kültür yılı kabul edildiğini ve bu kapsamda karşılıklı olarak iki ülke arasında kültürel etkinliklerin düzenleneceğini belirtmiştir.

Suriye konusunda ise Rusya -İran -Türkiye arasında gerçekleşen Astana Görüşmelerine bağlı kalınarak Suriye için normal düzenin artık sağlanması gerektiğinin ve devletlerin ortak bir paydada buluşarak Suriye’de anayasanın hazırlanmasının gerekliliğini belirten Derman, uzun vadede Rusya ile iyi giden ilişkilerimizi bozacak bir durumun öngörülmediğini eklemiştir.

Antalya ‘da gerçekleşen NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak toplantısı hakkında da görüşlerini bildiren Derman, Fransız heyetinin sözde Ermeni soykırımı hakkında yaptıkları açıklamaları kendilerinin soykırımlarla dolu tarihlerini ve özellikle kendi iç politikalarında yaşanan olumsuzlukları kapatmak istedikleri için her yıl 24 Nisan’da gündeme getirdiklerini belirterek, sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nuın : “Fransa , Türkiye’ ye soykırımla ilgili ders verebilecek en son ülkedir. Çünkü Cezayir ve Ruanda örnekleri daha durmaktadır.” açıklamasının çok yerinde olduğunu ifade etmiştir.

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz