ANKASAM Think Tank Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur DERMAN BENGÜTÜRK TV’de (17.06.2019)

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Avrasya Danışmanı Prof. Dr. Giray Saynur Derman 17 Haziran 2019 tarihinde Bengü Türk TV’de yayınlanan “Haftaya Bakış” programında dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirmiştir. Sözlerine Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan krizi değerlendirerek başlayan Derman, Türkiye’nin bölgede devre dışı bırakılmak istendiğini ifade etmiştir. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki S-400 krizine değinen Derman, NATO müttefiki bazı ülkelerin daha önceden Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemleri’ni satın aldığına işaret etmiştir. Bu bağlamda ABD’nin Türkiye aleyhine bir çifte standart uyguladığını vurgulayan Derman, Varşova Paktı’nın çökmesinden sonra NATO’nun askeri olmaktan ziyade siyasi bir örgütlenme olarak karşımıza çıktığı değerlendirmesini yapmıştır.

Doğu Akdeniz’deki gerilim bağlamında Derman, Amerika’nın Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığını, bunun yanı sıra İngiltere’nin de bölgede askeri üsleriyle varlık gösterdiğini ifade etmiştir. Derman, Rusya’nın da Doğu Akdeniz’de önemli bir aktör olmaya çalıştığını, Moskova yönetiminin Kırım’la Karadeniz’de elde ettiği jeopolitik üstünlüğün benzerini, Kıbrıs üzerinde hakimiyet kurarak Akdeniz’de de gerçekleştirmek istediğini öne sürmüştür.

Sözlerine Suriye Krizi hakkındaki değerlendirmeleriyle devam eden Derman, sahada varlık gösteren terör örgütlerinin özellikle Türkiye’nin kontrolünde olan bölgelerde gerçekleştirdikleri saldırılara devam etmeleri halinde Ankara yönetiminin bahse konu örgütlere müdahale etmesi gerektiğini ifade etmiştir. Söz konusu müdahalenin gecikmesi halinde ise Türkiye’nin ödeyeceği faturanın ağırlaşabileceği uyarısında bulunmuştur.   

ABD’nin Suriye’deki pozisyonuna açıklık getiren Derman, Washington yönetiminin önceliğinin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması olmadığını ifade etmiştir. ABD’nin nihai hedefinin ise Doğu Akdeniz’deki üslere yerleşmek ve bölgedeki enerji kaynaklarına sahip olmak olduğunu söylemiştir. Bölgede mevcut güç unsurlarından İran, Rusya ve Çin’in ise ABD’nin  amaçları için bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Derman, Türkiye’nin bu denklemdeki kilit rolüne dikkat çekmiştir.  

ÖNE ÇIKANLAR

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

ANKASAM e-Bülten

e-Bültenimize abone olarak çalışmalarımızdan anında haberdar olabilirsiniz