Tarih:

Paylaş:

AUKUS ülkeleri, devasa veri setlerini işlemek için yapay zekanın kullanıldığını duyurdu

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

AUKUS ülkeleri (Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD), büyük veri setlerini işlemek için yapay zeka (AI) teknolojilerinin kullanılacağını duyurdu.

APA’nın TASS’a dayandırdığı haberine göre; bu gelişme Avustralya, İngiltere ve ABD savunma bakanlarının Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından yaptıkları ortak açıklamada yer aldı.

Belgede, “AUKUS ortaklarının, ittifakın her bir ülkesinin hidroakustik şamandıralarından alınan verilerin işlenmesinin yanı sıra askeri sistemlerde ileri teknolojileri ortaklaşa uygulama ve yapay zeka algoritmalarını kullanma niyetinde oldukları” belirtilmektedir. Açıklamada “Bu sayede büyük miktarda veri zamanında analiz edilebilecek ve ittifak ülkelerinin genel denizaltı savunma harbi kabiliyetleri artacaktır” denilmiştir.

Bakanlar ayrıca “etkili kuvvet koruması yaratmak” ve istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneklerini arttırmak için yapay zekâ algoritmalarının kullanımında ortak çabaları güçlendirme ve genişletme niyetlerinin de sinyalini verdiler. Açıklamada, “Ülkeler, bu teknolojilerin karada ve denizde hızlı bir şekilde ortaklaşa kullanılmasını sağlamak için yapay zekâ algoritmalarını 2024 yılına kadar ulusal savunma programlarına entegre etmeyi hedefliyor” denilmiştir.

Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD, 2021 yılında AUKUS askeri ittifakını kurdu. Bu ortaklık Canberra için nükleer denizaltılar inşa etmeyi ve diğer ortak askeri gelişmeleri de içeriyor. Beyaz Saray, bu bloğun sonunda ABD’nin Avrupa ve Asya’daki ortaklarıyla genişletilebileceğini kabul etti.

Kaynak: https://ru.apa.az/amerika/strany-aukus-anonsirovali-ispolzovanie-ii-dlya-obrabotki-massivov-dannyx-543469