Tarih:

Paylaş:

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Fransa Cumhurbaşkanıyla Görüştü

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Salı günü Paris’te bir araya geldi. Macron, geçen yıl gerçekleştirdiği başarılı Çin ziyaretini hatırlatarak, bu yılki üst düzey temaslara Çin tarafıyla birlikte hazırlanma beklentisini dile getirdi.

Wang, ilk olarak Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in en içten selamlarını iletti ve iki ülke liderinin güçlü bir karşılıklı güven ve samimi dostluk kurarak ikili stratejik işbirliğine yön verdiğini ve dünya üzerinde önemli bir olumlu etki yarattığını belirtti.

Bu yıl, Çin ve Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü olduğundan geçmişi ileriye taşımak ve geleceği müjdelemek açısından büyük önem taşıyor. Her iki taraf da bu fırsatı, iki ülkenin kat ettiği olağanüstü yolculuğu özetlemek, faydalı deneyimleri ve başarılı uygulamaları teşvik etmek ve Çin-Fransa ilişkilerinin gelecek 60 yılını ortaklaşa planlamak için değerlendirmelidir. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “özgün hedeflerimizi korumak, kararlılığımızı sürdürmek, işbirliğini derinleştirmek ve geleceğe yönelik fırsatları keşfetmek için Fransa ile birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

Wang ayrıca Çin ve Fransa arasındaki pragmatik işbirliğinin her iki ülke halkına da önemli faydalar sağladığını vurguladı. Çin’in yüksek kaliteli kalkınmaya önem verdiğini ve üst düzey dışa açılımları desteklediğini, Çin pazarlarını Fransa da dahil olmak üzere dünya ülkelerine açmaya devam edeceğini ve Fransa’nın da Fransa’daki Çinli işletmeler için adil ve hakkaniyetli bir iş ortamı yaratarak olumlu ve istikrarlı uzun vadeli beklentiler sağlayacağını umduğunu belirtti.

https://www.globaltimes.cn/page/202402/1307397.shtml