Tarih:

Paylaş:

Estonya, Rusya’yla yapılan adli yardımlaşma anlaşmasından çekildi

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, pazartesi günü Rusya’yla yapılan Adli Yardım Anlaşması’nı fesheden bir yasayı onayladı.

Yasanın açıklayıcı notunda Estonya ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin sadece gerekli olduğu ölçüde korunması gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda hukuk, aile ve ceza davalarında Rusya’yla işbirliği imkanı korunacak ve gelecekte bunların çözümünde uluslararası özel hukuk kuralları ve uluslararası sözleşmeler kullanılacaktır.

20 Mart 2024 tarihinde Estonya Parlamentosu, hükümet tarafından sunulan Rusya’yla yapılan anlaşmanın feshine ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Adli Yardım Anlaşması, 1993 yılında Moskova’da imzalanmış ve her beş yılda bir otomatik olarak yenilenmek üzere 19 Mart 1995 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Antlaşmayı feshetmek için, antlaşmanın beş yıllık süresinin sona ermesinden en az altı ay önce diğer tarafa bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Mevcut beş yıllık dönem 18 Mart 2025 tarihinde sona erecektir. Dolayısıyla, fesih notasının 18 Eylül 2024 tarihine kadar Rusya’ya iletilmesi gerekmektedir.

https://report.az/ru/drugie-strany/estoniya-vyshla-iz-dogovora-s-rossiej-o-pravovoj-pomoshi/