Tarih:

Paylaş:

Gürcistan Başbakanı, Berlin’deki Ukrayna İyileştirme Konferansı’na katılacak

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze’nin dünya liderleriyle birlikte Berlin’de düzenlenecek Ukrayna İyileşme Konferansı’na katılacağı bildirildi.

11-12 Haziran’da yapılması planlanan toplantı; Ukrayna’nın toparlanması, yeniden inşası, reformları ve modernizasyonu için uluslararası destek sağlamayı amaçlıyor.

Konferans, toparlanma ve ekonomik büyüme için özel sektörün harekete geçirilmesi, Ukrayna’nın geleceği için sosyal iyileşme ve insan sermayesi, belediyelerin ve bölgelerin restorasyonu ve Avrupa Birliği’ne katılım ve ilgili reformlara odaklanacak.

Ayrıca makroekonomik istikrar, sürdürülebilirlik, güvenlik, altyapı, konut, enerji, çevre koruma, sağlık, eğitim ve daha fazlası gibi konular da ele alınacak.

Etkinliğe devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, uluslararası örgütler ve finans kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra iş dünyası ve sivil toplum örgütleri de katılacak.

Üst düzey siyasi etkinlik, ilk kez bir AB üyesi ülke tarafından düzenleniyor.

Başbakan’ın Berlin’deki temaslarına Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili ve Hükümet İdaresi Başkanı Levan Zhorzholiani da eşlik ediyor.

https://agenda.ge/en/news/2024/39484#gsc.tab=0