Tarih:

Paylaş:

Macron, Yeni Kaledonya için yeni bir savunma konseyi toplantısı düzenleyecek

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Kaledonya’daki (Fransa’nın Pasifik Okyanusu’ndaki denizaşırı toprağı) ayaklanmalarla ilgili olarak Fransız Savunma Konseyi’ni yeniden toplayacak.

Fransız liderin yönetimi toplantının yerel saatle 18:30’da (Bakü saatiyle 20:30) yapılacağını belirtti. Konseyin bir önceki toplantısı 15 Mayıs’ta yapılmıştı.

Daha önce Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız kolluk kuvvetlerinin Yeni Kaledonya’nın başkenti Nouméa şehrinden uluslararası La Tontouta havaalanına giden ana yolun barikatlardan temizlenmesini tamamladığını söyledi. Yetkililerden alınan son bilgilere göre 230 kadar isyancı gözaltına alınmış olup GIGN ve RAID özel kuvvetleri de dâhil olmak üzere polis ve jandarma takviyesi adaya gelmeye devam etmektedir.

13 Mayıs’ta Yeni Kaledonya’nın başkentinde, yerel seçimler için seçmen listelerinin genişletilmesini öngören Fransız yasa tasarısına karşı düzenlenen protestolar ayaklanmaya dönüştü.

15 Mayıs’ta Yeni Kaledonya’da 12 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi ve ordu liman ve havaalanlarını korumak üzere göreve çağrıldı.

https://ru.apa.az/evropa/makron-provedet-novoe-soveshhanie-soveta-po-oborone-iz-za-novoi-kaledonii-572140