Tarih:

Paylaş:

Özbekistan ve İspanya, inovasyon alanındaki işbirliğinin genişletilmesini görüştü

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Özbekistan’ın İspanya Büyükelçisi Farrukh Tursunov, Madrid Özerk Topluluğu’na bağlı Getafe şehrinde bulunan Airbus Savunma ve Uzay şirketini ziyaret etti.

Verilen bilgiye göre, Airbus Savunma ve Uzay Şirketi Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Strateji Danışmanı Jorge Domecq ile yapılan görüşmede, Özbekistan ile Airbus arasında bilimsel, teknik ve yenilikçi alanlarda işbirliğinin genişletilmesi olanakları ele alındı.

Airbus’ın ileri teknolojilerinin Özbekistan ekonomisinin çeşitli sektörlerinde uygulanma olasılıkları değerlendirildi. Airbus’ın modern havacılık ve uzay çözümlerinin kullanımı ile ülke ekonomisinin modernizasyonuna özellikle dikkat edildi.

Özbekistan ile Airbus Savunma ve Uzay Şirketi arasındaki işbirliğinin hem Özbekistan’da hem de tüm Orta Asya bölgesinde uzay teknolojilerinin geliştirilmesi için önemli perspektifler sunduğu kaydedildi.

Ayrıca, iklim değişikliği ve çevre koruma konularında NPO’nun Physika-Sun Fizik ve Teknik Enstitüsü ile etkileşim olanakları da görüşüldü. Airbus Savunma ve Uzay Şirketi, güneş aktivitesi ve bunun iklim koşulları üzerindeki etkisi hakkında veri toplamak ve analiz etmek için gelişmiş çözümler sunmaktadır.

Toplantının ardından taraflar, Özbekistan’ın bilimsel ve teknolojik potansiyelini arttırmayı amaçlayan uzun vadeli bir ortaklık geliştirmeye yönelik karşılıklı ilgilerini ifade ettiler.

https://www.trend.az/casia/uzbekistan/3901371.html