Tarih:

Paylaş:

Azerbaycan Demiryolları, Bakü-Tiflis-Kars yük taşımacılığının başladığını açıkladı

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Azerbaycan Demiryolları, pazartesi günü yaptığı açıklamada, modernize edilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ilk yük treninin, ülkenin Abşeron Lojistik Merkezi’nden 20 konteynerle Gürcistan’a hareket ettiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Modernize edilen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu artık Doğu ile Batı’yı yeniden birbirine bağlıyor. Hattın yıllık kapasitesi son iyileştirmelerin ardından bir milyon tondan beş milyon tona çıkarıldı. Bu da Çin ve Orta Asya’dan Azerbaycan üzerinden Orta Koridor’a yük taşımacılığını geliştiriyor.” denildi.

Azeri medya kuruluşu Azernews, salı günü, şirketin nakliye departmanı başkanı Emil Ahmadov’un Orta Koridor lojistik rotasının bir parçası olan demiryolu hattının 184 kilometrelik bölümünün tamamlandığını söylediğini aktardı.

Yetkili, Azerbaycan ve Gürcistan hükümetleri arasında imzalanan bir anlaşmaya dayanarak demiryolunu yönetmek üzere bir ortak girişim kurulacağını söyledi.

Yetkili, ortak girişimin iş modelini geliştirmek üzere uluslararası bir danışmanlık şirketiyle çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

https://agenda.ge/en/news/2024/39224#gsc.tab=0