Tarih:

Paylaş:

Kazakistan Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşıyla “stratejik ortaklığın geliştirilmesini” görüştü

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Kazakistan Dışişleri Bakanı Murat Nurtileu, Washington ziyareti sırasında ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile Kazakistan ve ABD arasındaki genişletilmiş stratejik ortaklığın siyasi, ticari, ekonomik ve insani alanlardaki aşamalı gelişimini ele aldığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Trend’in çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı’na dayandırarak verdiği habere göre; Nurtileu, Kazakistan’ın dış politikasının dengeli doğasını vurgulayarak, ileri Amerikan teknolojilerini çekerek, iki ülke arasındaki iş bağlantılarını güçlendirerek ve karşılıklı yarar sağlayan ticari ilişkiler kurarak, Kazakistan’ın ulaşım ve lojistik, altyapı ve ticaret ve yatırım potansiyelinin pragmatik bir şekilde uygulanmasına özel önem verdi. Geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 33 oranında artarak 4 milyar dolara ulaştı.

Dışişleri Bakanları, iki ülke arasında enerji güvenliği, kritik madenler, iklim, barışı koruma ve diğer alanlardaki işbirliğinden övgüyle söz ettiler.

ABD Dışişleri Bakanı, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev’in temel reformlar programının tutarlılığını ve sistematik yapısını memnuniyetle karşıladı ve Washington’un bu reformların pratikte uygulanması için tam destek vermeye hazır olduğunu vurguladı. Blinken, ABD’nin Kazakistan’ın birçok küresel meselede gerçek liderliğini kabul ettiğini vurguladı.

Taraflar ayrıca “C5+1” diyaloğunun genişletilmesi ve bu formatta geçtiğimiz eylül ayında New York’ta düzenlenen ilk zirvede varılan anlaşmaların uygulanması konularını da ele aldılar.

Toplantı sonunda taraflar ikili gündemdeki tüm güncel konularda diyaloğu sürdürme konusunda mutabık kaldılar.

https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3878084.html