Tarih:

Paylaş:

ANKASAM Asya-Pasifik Uzmanı Dr. Cenk Tamer’in “Almanya’nın “Ukrayna Açmazı” ve ABD’yle Gerilen İlişkiler” Başlıklı Yazısı Al Jazeera Balkans’ta Paylaşıldı

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Asya-Pasifik Uzmanı Dr. Cenk Tamer’in kaleme aldığı “Almanya’nın “Ukrayna Açmazı” ve ABD’yle Gerilen İlişkiler” başlıklı yazısı, Al Jazeera Balkans’ta yayınlandı. Söz konusu analizde Tamer, “ABD, dünyadaki krizleri kendi kontrolü altında tutarak bunları müttefik devletler üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmaya çalışmaktadır. Ukrayna ve Tayvan, söz konusu meselelerin başında gelmektedir. Her iki sorun da Almanya’nın “zayıf karnını” oluşturmaktadır. Çünkü Berlin, uzun yıllar boyunca ekonomi ve enerji gibi kalemlerde Moskova ve Pekin’le ciddi ortaklıklar geliştirmiş ve bu ülkelerle karşılıklı bağımlılık ilişkisi içerisine girmiştir. Almanya’nın bu zincirlerden kurtulması kısa vadede mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle de Almanya’nın bir süreliğine daha ABD’nin peşinden gitmek zorunda kalacağı öne sürülebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Dr. Cenk TAMER
Dr. Cenk TAMER
Dr. Cenk Tamer, 2014 yılında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başlamıştır. 2016 yılında “1990 Sonrası İran’ın Irak Politikası” başlıklı teziyle master eğitimini tamamlayan Tamer, 2017 yılında ANKASAM’da Araştırma Asistanı olarak göreve başlamış ve aynı yıl Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Doktora Programı’na kabul edilmiştir. Uzmanlık alanları İran, Mezhepler, Tasavvuf, Mehdilik, Kimlik Siyaseti ve Asya-Pasifik olan ve iyi derecede İngilizce bilen Tamer, Gazi Üniversitesindeki doktora eğitimini “Sosyal İnşacılık Teorisi ve Güvenlikleştirme Yaklaşımı Çerçevesinde İran İslam Cumhuriyeti’nde Kimlik İnşası Süreci ve Mehdilik” adlı tez çalışmasıyla 2022 yılında tamamlamıştır. Şu anda ise ANKASAM’da Asya-Pasifik Uzmanı olarak görev almaktadır.