Tarih:

Paylaş:

ANKASAM Güvenlik Danışmanı Doç. Dr. Şafak Oğuz’un Rusya’nın ‘New START Anlaşması’nı Askıya Almasına İlişkin Değerlendirmeleri Haber Global’de Yayınlandı

Benzer İçerikler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Güvenlik Danışmanı Doç. Dr. Şafak Oğuz’un Rusya’nın “New START Anlaşması”nı askıya alması hakkındaki değerlendirmeleri Haber Global’de paylaşıldı. Söz konusu değerlendirmesinde Oğuz, Rusya’nın şimdi New START sözleşmesinin sayısal sınırlamasından kurtularak öngörülemeyen bir nükleer silahlanma yarışına gitme tehdidinde bulunduğunu öne sürdü. Buna ek olarak Oğuz, “ABD’nin 2002 yılında Anti Balistik Füze Sözleşmesi’nden çekilmesi ile birlikte başlayan ‘Yeni Soğuk Savaş’ sonrası hipersonik füzeler ve gelişmiş füze savunma sistemleri çerçevesinde hızlanan nükleer silahlanmanın bu noktaya gelmesi öngörülemeyen bir nokta değildi.” dedi.

Doç. Dr. Şafak OĞUZ
Doç. Dr. Şafak OĞUZ
2019 yılında Doçentlik unvanını alan Şafak OĞUZ, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) 23 yıllık hizmetinden sonra 2021 yılında emekli olmuştur. Görevi esnasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) bünyesinde de çalışan OĞUZ, Kitle İmha Silahları, Terörizm, Uluslararası Güvenlik, Uluslararası Örgütler ve Barış ve Çatışma Çalışmaları konularında çalışmalar yapmaktadır. OĞUZ, halen Kapadokya Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. İyi derece İngilizce ve Almanca bilmektedir.