Tarih:

Paylaş:

Güney Kore, Savunma Yapay Zeka Araştırma Merkezi’ni faaliyete geçirdi

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English

Güney Kore Savunma Bakanlığı, ileri teknolojileri orduya kazandırma çabalarının bir parçası olarak savunma sektöründe yapay zeka gelişimini denetlemeyi amaçlayan bir araştırma merkezi kurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Seul’ün 139 kilometre güneyindeki Daejeon’da devlet tarafından işletilen Savunma Geliştirme Ajansı’nda Savunma Bakanı Shin Won-sik ve Bilim Bakanı Lee Jong-ho’nun katılımıyla Savunma Yapay Zeka Araştırma Merkezi için bir kuruluş töreni düzenlendi.

Merkezin açılışı, Güney Kore’nin orduyu yapay zeka ve diğer ileri teknolojilere dayalı olarak daha ince ama daha akıllı hale getirmeyi amaçlayan Savunma İnovasyonu 4.0 Girişimi’nin bir parçası olarak gerçekleşti.

Bakanlık, yaklaşık 110 sivil ve askeri personelden oluşan merkezin, yapay zeka tabanlı insanlı-insansız ekip sistemleri ve savaş alanı durumsal farkındalığı ile ilgili teknolojiler geliştirmeye ve sivil sektördeki yapay zeka teknolojilerini orduya uygulamaya odaklanacağını söyledi.

Bakanlık ayrıca Shin ve Lee’nin yapay zeka, yarı iletkenler, uzay ve siber uzay gibi geleceğin savaş alanlarında gerekli olan kilit teknoloji sektörlerinde işbirliğini güçlendirmek üzere bakanlıkları arasında bir mutabakat zaptı (MOU) imzaladıklarını söyledi.

https://en.yna.co.kr/view/AEN20240401001900315?section=national/defense