Tarih:

Paylaş:

Kazakistan, ŞİÖ Güvenlik Konseyi Sekreterleri Toplantısı’na ev sahipliği yapacak

Önerilenler

Bu yazı şu dillerde de mevcuttur: English Русский

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi ülkelerin Güvenlik Konseyi Sekreterleri 19. Toplantısı’nın başkent Astana’da yapılacağını söyledi.

Smadiyarov, “ŞİÖ üyesi ülkelerin Güvenlik Konseyi sekreterlerinin 19. Toplantısı, 2-3 Nisan 2024 tarihlerinde Astana’da gerçekleştirilecek. Bu toplantıya Kazakistan başkanlık edecek. Toplantıya ilk kez tam teşekküllü bir ŞİÖ üyesi ülke olarak İran da katılacaktır. ŞİÖ gözlemci ülkeleri Moğolistan ve Belarus da konuk olarak davet edildi” dedi.

Bu toplantı çerçevesinde “üç kötülüğe (terörizm, bölücülük, aşırıcılık)” karşı ortak mücadele, uyuşturucu ve psikotrop maddelerin yasadışı ticareti, sınır aşan organize suçlar ve uluslararası bilgi güvenliği konusunda işbirliğinin yanı sıra BM, AİGK, KGAÖ gibi çok taraflı birlikler çerçevesinde daha fazla işbirliği de dahil olmak üzere ŞİÖ sorumluluk alanındaki güncel uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor.

Son olarak Smadiyarov, “Etkinliğin ardından, üye devletlerin bölgesel ve uluslararası güvenlik konularında çok taraflı ortaklığın daha da geliştirilmesine yönelik ortak yaklaşımlarını yansıtacak olan ŞİÖ üye devletleri Güvenlik Konseyi Sekreterleri Toplantısı Protokolü’nün imzalanması planlanmaktadır.” diye konuştu.

https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3880139.html